Menu

Komisja Europejska: W listopadzie strategia wzmacniania praw osób LGBT w UE

Komisja Europejska: W listopadzie strategia wzmacniania praw osób LGBT w UE
Komisja Europejska zamierza raz na zawsze uregulować sytuację osób LGBT we wszystkich krajach UE. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska przedstawi w listopadzie strategię dotyczącą równości osób LGBT - przekazł rzecznik tej instytucji Christian Wigand. Decyzja ta jest pokłosiem zapowiedzi Ursuli von der Leyen, która przekazała, że uregulowanie praw osób LGBT w całej UE będzie jednym z priorytetów prac Komisji.
Reklama

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w swoim środowym przemówieniu w Parlamencie Europejskim zapowiedziała, że w ramach strategii wzmocnienia praw osób LGBT będzie dążyć "do wzajemnego uznawania stosunków rodzinnych w UE". "Jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju, jesteś rodzicem w każdym kraju" - podkreśliła.

"Budowanie Unii równości jest jednym z głównych priorytetów przewodniczącej von der Leyen. Dlatego w listopadzie 2020 r. Komisja przyjmie strategię równości osób LGBTI+, w której zostanie przedstawionych więcej szczegółów na temat tej konkretnej inicjatywy" - przekazał rzecznik Komisji Europejskiej, Christian Wigand.

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli przekazała po zapowiedzi szefowej KE, że strategią równości KE chce wzmocnić prawa osób LGBT poprzez wzajemne uznawanie praw rodzinnych, ochronę przed nienawiścią, a także działania nakierowane na to, "by cała UE była strefą afirmacji człowieczeństwa".

Wielka Brytania znajduje się na 4. miejscu w Europie na liście najbardziej przyjaznych LGBT krajów. (Fot. Getty Images)

Zapowiedzi von der Leyen wzbudziły niepokój wśród homofobicznej partii rządzącej w Polsce. Współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko, nazywając prawa człowieka "sprawami światopoglądowymi" ocenił, że "nie są (one - przyp. red.) przedmiotem regulacji europejskich, a wszelkie zmiany w tym zakresie, to gwałt na unijnych traktatach".

Również europoseł Witold Waszczykowski podzielił opinię, według której prawa osób o odmiennej orientacji są "światopoglądem", a walka o prawo do równego traktownaia "idelologią, która domaga się przywilejów". "Przywilejów, które tej grupie się nie należą, bo nie tworzą oni rodzin" - wskazał europoseł. nie odnosząc się jednak do faktu, że w Polsce osoby nieheteronormatywnie nie mogą zakładać rodzin.

Zdecydowana więkoszść europosłów popiera jednak zapowiedź uregulowania praw osób LGBT w całej Unii Europejskiej.

"To są podstawowe prawa obywatelskie, ale także coś, co nie podlega żadnym znakom zapytania. Kiedy ktoś neguje coś oczywistego, to jest mi po prostu wstyd. Wydaje mi się, że trzeba wykreślić Polskę z tego rodzaju wątpliwości. Naprawdę czas najwyższy na to, żeby wiedząc, że jesteśmy różni, mieli świadomość tego, że mamy równe prawa" - przekazał dziennikarzom europoseł Andrzej Halicki.

Europosłąnka Sylwia Spurek z Socjalistów i Demokratów przypomniała, że von der Leyen wskazała, że w UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT+. "Ale na razie to tylko słowa, a my potrzebujemy realnych działań ze strony KE" - zaapelowała na Twitterze.

Czytaj więcej:

Szkocja: Edynburg rozważa zerwanie stosunków dyplomatycznych z Krakowem

Szef partii KORWiN w UK aresztowany za homofobię. Grozi mu nawet 7 lat więzienia

Kolejne miasto w UK rozważa zerwanie stosunków z Polską

Kolejne miasto w UK rozważa zerwanie stosunków z polskim miastem

Księża w całej Polsce zbierają podpisy pod ustawą zakazującą Marszów Równości

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

  Komentarze
  • Polexit
   18 września, 16:56

   Polexit blisko wiec.

  • Tom
   19 września, 09:06

   Kiedy Polska stała się członkiem UE w 2004 r. Wstąpiła do niej z myślą o współpracy gospodarczej. Wtedy to była zupełnie inna organizacja niż dzisiaj. Od tego czasu Unia Europejska została opanowana przez środowiska lewackie oraz mocno upolityczniona i zideologizowana. Wszystkie partie prawicowe są w Unii Europejskiej zwalczane i przedstawiane opinii publicznej jako partie nacjonalistyczne wręcz faszystowskie. Bruksela podąża bardzo niebezpieczną drogą w kierunku likwidacji państw narodowych ale jak życie pokazuje jednocześnie UE nie potrafi rozwiązywać problemów lokalnych. UE to utopia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Reklama