Menu

Kolejny rekord temperatury na Antarktydzie: blisko 21 st. C

Kolejny rekord temperatury na Antarktydzie: blisko 21 st. C
Temperatura na Antarktydzie jest rekordowo wysoka. (Fot. Getty Images)
Na Antarktydzie odnotowano kolejny w ostatnich dniach rekord temperatury: 20,75 st. Celsjusza. Pomiar zarejestrowano na wyspie Seymour, położonej na wschód od północnego krańca Półwyspu Antarktycznego, w argentyńskiej stacji badawczej Marambio.
Reklama

Średnio roczna temperatura na tej wyspie to -1,5 st. C atem i -15 st. C zimą, chociaż odnotowuje się też duże spadki temperatury związane z silnymi wiatrami do - 60 st C.

W ostatni piątek badacze z argentyńskiej stacji Esperanza na północnym skraju Półwyspu Antarktycznego ogłosili, że zanotowali rekordową temperaturę 18,3 st. C.

Przekroczenie granicy 20 st. C to znak, że w regionie dzieje się coś istotnego, widoczny jest wyraźny trend zmiany klimatu - przekazał pracujący na wyspie Seymour brazylijski badacz Carlos Schaefer.

Naukowcy na całym świecie ostrzegają, że topniejący lód podniesie poziomy wody na całym świecie o 3 metry. (Fot. Getty Images)

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi.

W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 stopnie Celsjusza. Zmiany klimatu przyczyniły się do tak dużego topnienia pokrywy lodowej na biegunie południowym, że będzie się ona rozpadać. To na przestrzeni kolejnych stuleci może spowodować podniesienie poziomu mórz i oceanów na całym świecie o co najmniej trzy metry.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama