Menu

Kolejny region chce odłączyć się od Hiszpanii. Kraj Basków złożył wniosek o referendum

Kolejny region chce odłączyć się od Hiszpanii. Kraj Basków złożył wniosek o referendum
W roku 2001 Kraj Basków zamieszkiwało w sumie około 2,1 mln ludzi. (Fot. Getty Images)
Parlament Kraju Basków przyjął rezolucję wzywającą Madryt do wydania zgody na referendum niepodległościowe w tym regionie. Dokument poparły ugrupowania PNV i Bildu, o których głosy podczas tworzenia mniejszościowego rządu zabiega premier Pedro Sanchez.
Reklama

W przyjętej deklaracji parlament wezwał rząd Hiszpanii do możliwości skorzystania z "prawa do decyzji" w kwestii przyszłości regionu. Wskazał też na konieczność budowania nowych relacji pomiędzy Hiszpanią a Krajem Basków na "zasadzie bilateralnej", dzięki której obie strony dialogu są równorzędnymi partnerami.

Za przyjęciem deklaracji wzywającej władze w Madrycie do zgody na organizację w Kraju Basków referendum głosowało 28 posłów Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV) oraz 18 z Bildu.

Kraj Basków ma swoją własną tożsamość kulturową. (Fot. Getty Images)

Przeciwko dokumentowi przyjętemu w 75-osobowej regionalnej izbie głosowało 9 socjalistów oraz 9 deputowanych centroprawicowej Partii Ludowej (PP), a 11 posłów lewicowego Podemos wstrzymało się od głosu.

Podczas debaty w regionalnym parlamencie przeciwnicy secesji wskazywali, że organizacja plebiscytu nie odzwierciedla oczekiwań mieszkańców Kraju Basków. Przypominali, że w sondażach secesję popiera mniejszość ankietowanych.

Na zdjęciu: Typowa, tradycyjna ulica w Kraju Basków. (Fot. Getty Images)

Z opublikowanego w czwartek badania Sociometro wynika, że 34 proc. mieszkańców Kraju Basków wypowiada się przeciwko odłączeniu tego regionu od Królestwa Hiszpanii. Przeciwnego zdania jest 20 proc. osób biorących udział w sondażu.

Badanie Sociometro dowodzi, że aż 31 proc. mieszkańców regionu uzależnia swoją opinię w sprawie ewentualnej secesji od "okoliczności politycznych", zaś 15 proc. "nie chce wypowiadać się publicznie" w tej sprawie.

Czytaj więcej:

Większość Basków nie chce secesji od Hiszpanii

Hiszpania: Policyjne interwencje przeciwko separatystom w Katalonii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama