Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kolejny europejski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską przez podejście do LGBT

Kolejny europejski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską przez podejście do LGBT
Gmina Puurs-Sint-Amands jest zaniepokojona doniesieniami z Polski związanymi z rosnącą wrogością wobec osób LGBT. (Fot. Getty Images)
Po miastach i regionach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz Holandii, Belgia dołączyła do grona krajów, które ograniczają stosunki dyplomatyczne z partnerami w Polsce. Belgijska gmina Puurs-Sint-Amands przekazała, że współpraca z miastem Dębica będzie zawieszona tak długo, jak długo w mieście tym funkcjonować będzie 'strefa wolna od LGBT'.
Reklama
Reklama

Jak informuje portal hln.be, w sprawie natychmiastowego zerwania współpracy zaapelował bezpośrednio jeden z polityków CD&V (Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie), Jef De Rop. Władze gminy ostatecznie potwierdziły, że współpracę z polskim miastem zerwano do czasu, aż nie wyjaśni się sytuacja co do "stref wolnych od LGBT".

Decyzja podczas sesji rady gminy nie zapadła jednomyślnie. Część opozycji sugerowała, że współpraca powinna być utrzymywana, ponieważ za jej pomocą można monitorować sytuację osób LGBT w regionie. Inni zwrócili uwagę, że zrywając współpracę, "Belgia przestanie panować nad tą sytuacją".

Radni polskiego miasta nazwali informację o homofobicznych deklaracjach "fake newsem" i przekazały belgijskim władzom, że ich król wyzyskiwał i doprowadzał do śmierci mieszkańców Afryki.

Z Polską stosunki dyplomatyczne zerwały już m.im. holenderskie Nieuwegein, francuska Dolina Loary czy irlandzkie Fermoy. Podobny krok rozważa stolica Szkocji - Edynburg - ale obecnie monitoruje sytuację, w jaki sposób Kraków walczy z rosnącą homofobią. Do grona miast obserwujących sytuację osób LGBT w Polsce dołączyło niedawno także m.in. angielskie Swindon.

Uregulowanie sytuacji osób LGBT we wszystkich krajach UE jest obecnie jednym z priorytetów prac Komisji Europejskiej - poinformowała w ubiegłym tygodniu Ursula von der Leyen. Proponowana unijna strategia zakłada m.in. rozszerzenie listy przestępstw w UE o homofobiczną mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści oraz przedstawienie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania rodzicielstwa m.in. w sytuacjach transgranicznych.

Tymczasem, jak pokazują ostatnie badania, coraz więcej osób LGBT wyjeżdża z Polski na Zachód m.in. do Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Źródła z tych krajów potwierdzają, że trwa obecnie nowa fala imigracji z Polski, głównie osób o liberalnych poglądach i mniejszości seksualnych. 

Polskie regiony, które wdrożyły homofobiczną ustawę, nie mogą obecnie liczyć m.in. na środki unijne czy środki z funduszy norweskich. Trudna sytuacja mniejszości seksualnych stała się również jednym z powodów, dla których do Polski z Wielkiej Brytanii nie przeniesiono Europejskiej Agencji Leków - pracownicy LGBT obawiali się o status prawny swoich rodzin po przeprowadzce nad Wisłę.

Czytaj więcej:

Von der Leyen zapowiada zmiany. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

Norwegia: Strefy wolne od LGBT w Polsce nie otrzymają środków z funduszy norweskich

Miasto w Irlandii zerwało partnerstwo z polską gminą

"Berliner Zeitung": Polacy uciekają do Berlina przed rządami PiS

UE: Pierwsza w historii strategia na rzecz równości osób LGBTIQ

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama