Menu

Kolejne kraje wstrzymują szczepienia preparatami AstraZeneca

Kolejne kraje wstrzymują szczepienia preparatami AstraZeneca
Wykorzystanie prerparatu AstraZeneca budzi coraz więcej kontrowersji na świecie. W Wielkiej Brytanii szczepionka ta cieszy się jednak dużym zaufaniem społeczeństwa. (Fot. Getty Images)
Słowacja oraz kanadyjskie prowicje Ontario i Alberta stały się kolejnymi miejscami, w których szczepienia z wykorzystaniem środka od AstraZeneca będą wstrzymane. W każdym przypadku chodzi o przypadki zakrzepicy.
Reklama
Reklama

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało o wstrzymaniu szczepień pierwszą dawką preparatem firmy AstraZeneca. Decyzja ma związek z informacją Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL) o zgonie 47-letniej kobiety po podaniu szczepionki AsterZeneca.

Sekcja zwłok kobiety wykazała, że przyczyna śmierci była związana z zakrzepem krwi, co mogło być jednym z możliwych, ale bardzo rzadkich efektów ubocznych po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca. U kobiety stwierdzono także genetyczne zaburzenia związane z krwawieniem. SUKL uznał jednak, że istnieje prawdopodobny związek między szczepieniem kobiety i zakrzepem krwi.

Szczepionka będzie jednak nadal podawana na Słowacji osobom, które czekają na drugą dawkę preparatu.

Według ostatnich badań opinii publicznej, większość Słowaków ufa szczepionce Pfizer/BioNTech. Preparat firmy AstraZeneca jest jednym z najmniej popularnych w kraju.

Największa kanadyjska prowincja, Ontario, również podjęła wczoraj decyzję o zaprzestaniu podawania preparatu AstraZeneca jako pierwszej dawki szczepionki. Decyzję ogłoszono kilka godzin po podjęciu podobnej decyzji przez prowincję Alberta.

Dr David Williams, który jest głównym lekarzem Ontario, poinformował podczas konferencji prasowej, że przyczyną rezygnacji ze szczepienia AstraZeneką w pierwszej dawce jest ryzyko zakrzepicy. Z ponad 850 tys. dawek AstraZeneki, w tym produkowanej w Indiach wersji COVISHIELD, podanych mieszkańcom Ontario, średnio ok. raz na sto tysięcy dawek zdarzał się przypadek zakrzepicy, ale, jak - dodał Williams - w ostatnich dniach przypadki zakrzepicy wynosiły już 1,7 na 100 tys. podanych dawek. 

W Kanadzie od połowy kwietnia zarejestrowano w sumie 12 przypadków zakrzepicy po podaniu szczepionki AstraZeneca, zmarły 3 osoby.

Najnowsze badanie Leger dla Association for Canadian Studies wskazuje, że 82 proc. Kanadyjczyków już jest zaszczepionych lub zamierza się zaszczepić, gdy przyjdzie na nich kolej.

Czytaj więcej:

Niemiecki minister zdrowia chce, by drugą dawkę AstraZeneki podawać po miesiącu

UE nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę AstraZeneca

Norwegia: Komitet ekspertów odradza stosowanie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson

  Komentarze
  • Leszek
   12 maja, 15:47

   W Polsce można wybrać szczepionke w UK jeśli ktoś pomyśli to tez.

  • Dawid m
   12 maja, 16:06

   Pozdrowienia dla Sp. Darwin i jego nieomylenej teori :-)

  • Zycie
   12 maja, 17:03

   w angli mnostwo ludzie dostalo astre od zenka i jest gicio,

  • Johny
   12 maja, 20:07

   Dane z Wikipedii: śmiertelność na COVID wynosi od 0,5 do 1% całej populacji ludzi na ziemi i wstrzymano z tego powodu wszystkie gospodarki świata. Szczepionka zabija 1,7 na 100.000 ludzi co jest niesamowicie większym odsetkiem niż sama choroba a mimo to wciska się tą szczepionkę ludziom ???!!! $$$

  • Nick
   12 maja, 21:39

   sciema po prostu firmy farmaceutyczne zaczynaja sie bic o rynek i zaczyna sie lobbowanie w poszczegolnych krajach za zaslonka zakrzepicy

  • Chłop Duży
   12 maja, 22:14

   Tu widać jak na dłoni przez kogo jest sponsorowany ten rząd ,tu wszyscy mieli tylko i wyłącznie Astrę Zeneca ba nawet fałszuje się badania i mówi że jest dobrze szczepienia idą bardzo wolno system jest tragiczny brak możliwości wyboru, totalna znieczulica i brak informacji, a grabarz tylko czeka jak umrzesz po szczepionce.

  • Do Johny:
   13 maja, 06:38

   Satystyki smierci oblicza sie wsrod osob zarazonych ta choroba a nie calej populacji. Teraz zrob obliczenia jeszcze raz. Wikipedia, super zrodlo, ktore moze kazdy edytowac pod siebie.

  • Bogas
   13 maja, 08:57

   Ciekawie się dzieje na świecie. W Kanadzie po szczepieniu zmarły tylko 3 osoby na zakrzepicę, a w domu starców w UK, gdzie pracuje znajoma aż 5 osób tej samej nocy po szczepieniu. W innym 15 osób... Należy pomnożyć przez ilość domów starców w UK. Tylko, że te dane nie wychodzą na powierzchnię i nadal jesteśmy manipulowani.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama