Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kiedy jest zbyt gorąco na pracę? Przepisy obowiązujące w Wielkiej Brytanii

Kiedy jest zbyt gorąco na pracę? Przepisy obowiązujące w Wielkiej Brytanii
W czasie fali upałów pracodawcy powinni zadbać o komfortowe warunki pracy dla pracowników. (Fot. Getty Images)
Niektóre rejony Wielkiej Brytanii zmagają się obecnie z falą upałów, która przyniosła temperatury znacznie przekraczające 30 stopni. W związku z tym warto wiedzieć jakie przepisy obowiązują w tej kwestii w miejscach pracy.
Reklama
Reklama

Według danych Met Office, na dzisiaj w Londynie prognozuje się upał powyżej 37 st. C, a jutro - ponad 38 st. C, przy czym istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że temperatura osiągnie nawet 40 stopni.

Wysokie temperatury sprawiły, że w ostatni weekend ludzie tłumnie wyruszyli na plaże, do parków i ogrodów, aby maksymalnie skorzystać z pięknej pogody.

Tymczasem Met Office po raz pierwszy w historii wydał czerwony alert dotyczący ekstremalnych upałów, ostrzegając przed "potencjalnie niebezpieczną sytuacją" w niektórych częściach Anglii.

Z jednej strony upały sprzyjają rozrywkom i wypoczynkowi na słońcu, z drugiej zaś mogą stanowić wyzwanie dla tych, którzy usiłują przetrwać ten czas, zachowując jednocześnie produktywność w pracy.

Oprócz tego, że zaopatrzymy się w wentylator i napoje chłodzące, warto byśmy znali prawa pracownicze dotyczące pracy podczas upałów. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze zasady.

Do jakich maksymalnych wartości temperatury można pracować?

Zalecana minimalna temperatura w miejscu pracy, choć nie jest określona prawnie, to 16 st. C lub 13 st. C, jeśli pracownicy wykonują pracę fizyczną, jednak jeżeli chodzi o temperatury maksymalne, przepisy nie są jednoznaczne.

Nie istnieje prawnie określona maksymalna temperatura w miejscu pracy, jednak według rządowych zaleceń, w godzinach pracy temperatura pomieszczeń, w których się pracuje, powinna być utrzymywana na racjonalnym poziomie.

Pracodawcy muszą również przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym:

  • utrzymywania temperatury na komfortowym poziomie,
  • zapewnienia czystego i świeżego powietrza.

Co powinni zrobić pracodawcy, jeśli w biurze jest za gorąco?

Związki zawodowe podjęły działania mające na celu określenie maksymalnej temperatury pracy w pomieszczeniach na poziomie 27-30 st. C, aby pracodawcy i pracownicy wiedzieli, kiedy należy podjąć stosowne kroki.

Związek zawodowy The Union of Shop, Disruptive and Allied Workers (USDAW) zaapelował do rządu o wprowadzenie przepisów prawnych nakazujących pracodawcom podjęcie stosownych działań, kiedy temperatura w miejscu pracy przekroczy 24 st. C.

Środki chłodzące mogą obejmować takie czynności jak uruchomienie klimatyzacji, otwieranie okien i włączanie wentylatorów. Jeśli jednak żadna z tych opcji nie jest dostępna, biuro może nie być odpowiednim miejscem do pracy.

"Pracownicy wewnątrz pomieszczeń potrzebują chłodnych napojów, częstszych przerw, rozluźnionego dress code'u" – stwierdził sekretarz generalny USDAW.

Czy można wstrzymać pracę, gdy zrobi się zbyt gorąco i czy można pracować z domu?

Jeśli nie ma możliwości pracy zdalnej lub też nie można zmienić warunków pracy w kwestii zbyt wysokich temperatur, wówczas w celu ochrony zdrowia może zaistnieć konieczność przerwania pracy.

Pracownik ma prawo do przerwania pracy, jeśli uważa, że środowisko pracy szkodzi jego zdrowiu. Jeśli zostanie za to ukarany, może złożyć wniosek do sądu pracy.

Jakie są zalecenia dla osób pracujących na zewnątrz?

Wykonywanie pracy fizycznej na zewnątrz przy bardzo wysokich temperaturach może stanowić znaczne obciążenie dla organizmu.

USDAW twierdzi, że pracownicy pracujący na zewnątrz powinni mieć zapewnioną ochronę przed słońcem i gorącem, a także w miarę możliwości cień. Powinni mieć również dostęp do filtrów przeciwsłonecznych, odpowiedniej odzieży oraz wody, aby zachować odpowiednie nawodnienie.
 

Czytaj więcej:

Ostrzeżenie przed falą upałów w UK. "Zagraża życiu i zdrowiu"

UK: Ostrzeżenie o ekstremalnej pogodzie przedłużono do przyszłego wtorku

Apel do mieszkańców Londynu, aby unikali dziś podróży

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama