Menu

Kiedy głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego?

Kiedy głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego?
Mateusz Morawiecki jest optymistą, jeśli chodzi o swój rząd i jego przyszłość. (Fot. Getty Images)
Według nowego harmonogramu obrad Sejmu, już w poniedziałek - 11 grudnia - o godzinie 15:00 (GMT+1) dojdzie do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Pięć godzin później na premiera może zostać wskazany przez Sejm Donald Tusk.

Reklama
Reklama

Kilka dni temu opublikowany został harmonogram obrad Sejmu po posiedzeniach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Wynika z niego, że 11 grudnia na godzinę 10:00 (GMT+1) zaplanowane jest przedstawienie przez premiera Mateusza Morawieckiego programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Przewidziano wtedy "10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła".

Głosowanie nad wotum zaufania ma odbyć się o godzinie 15:00.

Polski prezydent Andrzej Duda powierzył misję utworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu - pomimo tego, że nie ma on szans na otrzymanie wotum zaufania. (Fot. Getty Images)

Po głosowaniu ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów w drugim konstytucyjnym kroku. "Termin wyznacza Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów" - możemy przeczytać na sejmowej stronie. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów.

O godzinie 16:30 posłowie przejdą do wyboru Prezesa Rady Ministrów. W tym punkcie również przewidziano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Na godzinę 20:00 przewidziano głosowanie, a później ewentualne oświadczenia poselskie.

12 grudnia na godzinę 9:00 zaplanowane jest przedstawienie przez nowego Prezesa Rady Ministrów programu działania oraz składu Rady Ministrów wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów.

Od godziny 15:00 mają trwać głosowania w sprawie nowego rządu, a później ewentualne oświadczenia poselskie.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. 248 głosów zdobyła z kolei tzw. demokratyczna opozycja (KO, Trzecia Droga oraz Nowa Lewica). Konfederacja zdobyła zaledwie 18 głosów.

Czytaj więcej:

Politico: Donald Tusk najbardziej wpływowym politykiem w Europie

Nowy ranking zaufania do polityków. Szymon Hołownia na czele

Ponad połowa badanych Polaków jest za postawieniem Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.01.2025
    GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama