Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Khan zadecydował: Londyn nie będzie mieć "Tulipana"

Khan zadecydował: Londyn nie będzie mieć "Tulipana"
Obiekt o wysokości 305,3 metra, miał być - po wieżowcu The Shard (306 metrów) - drugim najwyższym budynkiem w Europie Zachodniej. (Fot. Foster + Partners)
Plany budowy 300-metrowego wieżowca o nazwie 'Tulipan' w City of London w pobliżu Tamizy zostały wczoraj odrzucone przez burmistrza stolicy, Sadiqa Khana - informuje 'The Guardian'.
Reklama

Budynek, zaprojektowany przez architekta Normana Fostera, miał być drugim najwyższym budynkiem w Europie Zachodniej, ale jego projekt uznano za niewystarczający dla tak "doskonałej lokalizacji".

Twórcy projektu przekonywali, że atrakcja przyciągnie 1,2 miliona odwiedzających rocznie, ale jego przeciwnicy obawiali się, że kształt budynku jest zbyt ostentacyjny i może źle wkomponować się w przestrzeń miejską. "Ten szyb windowy z bulwą na szczycie zniszczy turystykę i niezwykłe dziedzictwo Londynu" - stwierdził Duncan Wilson, dyrektor naczelny Historic England. 

Według Khana, wieża zaszkodziłaby panoramie Londynu. (Fot. Getty Images)

Projekt początkowo otrzymał zielone światło od władz miasta, ale wczoraj Khan odrzucił plany projektantów z biura architektonicznego Foster + Partners.

"Burmistrz ma wiele poważnych obaw związanych z tym projektem i po jego szczegółowym przestudiowaniu odmówił zgody na budowę Tulipana, który - jego zdaniem - doprowadziłby do bardzo ograniczonych korzyści publicznych" - oświadczył rzecznik burmistrza brytyjskiej stolicy.

"W szczególności uważa, że ​​projekt nie prezentuje wystarczającej jakości dla tak widocznego miejsca, a wieża zaszkodzi panoramie Londynu i otoczeniu światowego dziedzictwa UNESCO, czyli Tower of London. Propozycje doprowadziłyby również do niepożądanej, źle zaprojektowanej przestrzeni publicznej na poziomie ulicy" - wyjaśniono.

Nazwa "The Tulip" (ang. tulipan) odzwierciedlała kształt budynku. Z górnej części konstrukcji, przypominającej szklany pąk kwiatu, miał roztaczać się widok na panoramę Londynu. W kielichu, opartym na smukłej podstawie przypominającej łodygę, miały być umieszczone windy.

 

  Komentarze


  • Belmondo
   16 lipca, 12:13

   Nie ma półksiężyca wiec nie przeszło.

  • Misiek
   16 lipca, 12:23

   Khan jest ostoja wstecznictwa, zacofania I lenistwa. gdyby wszyscy tak mysleli. siedzielibysmy w lepiankach z gliny.

  • Andreuk
   16 lipca, 12:24

   Zawsze mozna w Pl chiciaz sprobowac

  • Ann
   16 lipca, 13:01

   Ma racje.Rzeczywiscie budynek wyglada jak atrakcja z wesolego miasteczka i kompletnie nie pasuje do prestizowego otoczenia.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama