Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kanada ostrzega przed teoriami spiskowymi w związku z pandemią

Kanada ostrzega przed teoriami spiskowymi w związku z pandemią
Jako przykład szkodliwej teorii spiskowej podano porównywanie Covid-19 do sezonowej grypy. (Fot. Getty Images)
Teorie spiskowe dotyczące pandemii Covid-19 są w Kanadzie tak szeroko rozpowszechniane, także przez niektórych polityków, że premier Justin Trudeau musiał ostatnio zapewniać, iż rząd nie buduje obozów internowania dla zakażonych.
Reklama
Reklama

Trudeau informował w minionym tygodniu, że podczas jednego z wirtualnych spotkań z wyborcami zapewniał uczestniczącą w nim młodą kobietę, że rząd nie będzie nikogo chorego siłą usuwał z domu. "Musiałem wytłumaczyć, że ponieważ dociera do nas coraz więcej informacji z różnych źródeł, musimy bardzo uważać, co to za źródła" - wskazał.

Publiczna telewizja CBC cytowała odpowiedź z ministerstwa zdrowia, w którym biuro prasowe jednoznacznie zaprzeczało pogłoskom o obozach dla zakażonych koronawirusem. "Taka dezinformacja służy wprowadzaniu Kanadyjczyków w błąd, wywoływaniu strachu i niepewności. Zachęcamy Kanadyjczyków do dokładnego sprawdzania źródeł" - apelował resort.

W minionym tygodniu przed dezinformacją ostrzegała też główna lekarz Wyspy Księcia Edwarda Heather Morrison. "Fałszywe informacje mogą zagrozić działaniom podejmowanym w celu kontrolowania przebiegu pandemii" - wskazała, zwracając uwagę, że przykładem takiej fałszywej informacji jest porównywanie Covid-19 do sezonowej grypy.

Zaznaczyła, że przeciętna liczba zachorowań w ciągu roku na grypę w Kanadzie to 40 tys. przy 3,5 tys. zgonów, zaś w przypadku Covid-19 to już ponad 200 tys. zachorowań i 10 tys. zmarłych. Morrison podkreślała, że przeciw grypie można się zaszczepić, a na Covid-19 jeszcze nie, przy czym liczba ciężkich przypadków Covid-19 jest znacznie wyższa niż w przypadku grypy.

Za główne źródło teorii spiskowych uznano media społecznościowe. (Fot. Getty Images)

Jak wskazywały media, przyczyną plotek o obozach internowania mogła być decyzja rządu o sfinansowaniu miejsc kwarantanny dla osób bezdomnych i zapewnieniu dodatkowych możliwości kwarantanny dla osób powracających do Kanady, które nie mają jak zapewnić sobie dwutygodniowego okresu samoizolacji.

Część dezinformacji rozpowszechniają politycy. Media opisywały przypadek konserwatywnego deputowanego do parlamentu Ontario Randy’ego Hilliera, który w zapytaniu do rządu prowincji podczas sesji parlamentu zwrócił się o wyjaśnienie, "czy ludzie powinni się przygotowywać na obozy internowania", a dwa dni później pytał, gdzie obozy będą budowane. Maile o obozach rozesłał do mieszkańców swojego okręgu wyborczego.

Niemniej według jednego z ostatnich badań ośrodka Leger, który dla organizacji Association for Canadian Studies prowadzi wiele sondaży w sprawach związanych z Covid-19, 83 proc. Kanadyjczyków uważa, że władze powinny nakazać zasłanianie twarzy w przestrzeniach zamkniętych. 

Przy tym w Kanadzie rosną obawy przed Covid-19. Jeszcze w czerwcu, według badania Leger, odsetek osób bardzo lub w pewnym stopniu obawiających się zachorowania wynosił średnio 51 proc., a odsetek osób bez obaw - 47-48 proc. W lipcu odsetek mających obawy zaczął rosnąć i od połowy września do 19 października kształtował się na poziomie 61–63 proc. Odsetek osób bez obaw wynosił w tym dniu 37 proc.

27 proc. Kanadyjczyków uważa, że obecnie trwa najgorszy okres pandemii, 44 proc. - że najgorsze dopiero nadejdzie.

Czytaj więcej:

Sondaż: Bułgarzy masowo wierzą w teorie spiskowe nt. SARS-CoV-2

Brytyjski rząd przygotowuje program dla zwolenników teorii spiskowych

70 proc. badanych Polaków zasłania usta i nos, 12 proc. jedynie usta

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama