Menu

Kanada: Polskie uczelnie na targach edukacyjnych w Toronto

Kanada: Polskie uczelnie na targach edukacyjnych w Toronto
Stoiska polskich uczelni cieszyły się dużym zainteresowaniem. (Fot. Getty Images)
Pięć polskich uniwersytetów zaprezentowało wczoraj swoją ofertę na międzynarodowych targach edukacyjnych 'Study and Go Abroad' w Toronto. Polskie uczelnie już po raz piąty przedstawiały po polsku i angielsku ofertę edukacyjną dla kanadyjskich studentów.
Reklama

Jak przekazał konsul Andrzej Szydło, zakończona właśnie edycja targów była najbardziej udaną z dotychczasowych. Polskie stoisko opatrzone napisem: "Ready, Study, Go! Poland" należało do cieszących się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi.

Targi "Study and Go Abroad" odbywają się dwa razy w roku w centrum kongresowym Metro Toronto Convention Centre w śródmieściu Toronto. W tegorocznej wiosennej edycji uczestniczyły trzy polskie uczelnie medyczne – Uniwersytety Medyczne z Łodzi, Warszawy i Wrocławia, a także Uniwersytet Ekonomiczny z Wrocławia i Uniwersytet Jagielloński. Torontońskie targi edukacyjne są największym tego typu wydarzeniem w Kanadzie. Organizowane są od 1993 r.

Tak jak przed poprzednimi targami, przedstawiciele uczelni odwiedzili szkolny punkt konsultacyjny dla polskich uczniów przy szkole średniej Bishop Allen Academy w Toronto. W tym roku poszerzono wcześniejszą współpracę z nauczycielami działającymi w Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie i polskimi parafiami, które informowały o targach. "W ten sposób mogliśmy dotrzeć do Polonii, rodziców i dzieci zainteresowanych studiami w kraju przodków. Zaś dojazd na targi, nawet spoza Toronto, jest wyjątkowo łatwy, bo przecież Metro Toronto Convention Centre mieści się w pobliżu Union Station, wielkiej stacji kolejowej" - podkreślił Szydło.

Jednym z efektów obecności polskich szkół wyższych w Toronto jest rosnące zainteresowanie studiami w Polsce. Nie tylko ze strony przedstawicieli Polonii, bo także Kanadyjczycy o innym pochodzeniu decydują się na studia w Polsce. Władze polskich uczelni medycznych od lat podkreślają, że dla kanadyjskich studentów atrakcyjna jest cena studiów, kilkakrotnie niższa przy równoważnym wykształceniu medycznym w języku angielskim oraz możliwość praktyk w szpitalach już w czasie studiów. Różnica w kosztach jest duża – w Kanadzie koszt studiów medycznych sięga 250 tys. dolarów CAD, studia medyczne w Polsce to koszt rzędu 120 tys. CAD.

Dla Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu udział w targach był rekonesansem. UE we Wrocławiu dotychczas nie prezentował się w Kanadzie, choć ma bogatą ofertę studiów w języku angielskim. UJ promował w niedzielę swoje studia europejskie w Instytucie Europeistyki UJ, ale pytano również o inne wydziały. Obie uczelnie zamierzają wrócić do Toronto podczas następnych edycji targów.

Obecność na targach edukacyjnych jest również dobrą okazją do nawiązania współpracy między uczelniami polskimi i kanadyjskimi. Rok temu taką współpracę nawiązały Akademia Muzyczna w Łodzi i Uniwersytet Toronto. Efektem są m.in. warsztaty mistrzowskie w Toronto, wymiana studentów i planowane na kwiecień br. koncerty utworów Stanisława Moniuszki w wersji gitarowej.

"Oczywiście życie i studia za granicą to wyzwanie. Jednak wielu młodych ludzi jest pozytywnie związanych z krajem rodziców. Wiedzą oni też, że jakość wykształcenia w Polsce jest wysoka" - podkreślił Szydło.

Według ostatnich kompletnych danych o studentach kanadyjskich w Polsce, w 2016 na polskich uczelniach studiowało 430 Kanadyjczyków. Polskie szkoły wyższe podkreślają, że ta liczba stale rośnie.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama