Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kanada: Granica z USA zamknięta do przyszłego roku?

Kanada: Granica z USA zamknięta do przyszłego roku?
Kanadyjczycy nie mają zaufania do sytuacji epidemiologicznej w Stanach Zjednoczonych. (Fot. Getty IMages)
Kanadyjczycy nie chcą otwarcia granicy z USA i tylko 17 proc. z nich wsiadłoby do samolotu lecącego do Stanów Zjednoczonych. Eksperci twierdzą, że granica z USA może pozostać zamknięta nawet do przyszłego roku, lekarze zapowiadają dalszy rok kryzysu Covid-19.
Reklama
Reklama

Federalna naczelna lekarz kraju Theresa Tam przekazała we wtorek, że publiczna służba zdrowia przygotowuje się do zarządzania sytuacją związaną z Covid-19 przez okres najbliższego roku, a może nawet 2 do 3 lat, a szczepionka nie będzie cudownym rozwiązaniem. "Wszystkie podjęte środki bezpieczeństwa muszą obowiązywać przez długi czas" - zaznaczyła Tam.

Do poniedziałku w Kanadzie przetestowano ponad 4,178 mln osób, wykryto 117 031 przypadków zakażenia, zmarły 8947 osoby. Z danych "The New York Times" wynika, że w ok. 9 razy większych pod względem ludności USA potwierdzono dotychczas 4,8 mln zakażeń, zmarło 158 tys. osób.

Kanadyjczycy nie mają zaufania do sytuacji epidemiologicznej w Stanach Zjednoczonych i tylko 17 proc. poleciałoby samolotem do USA, wobec 32 proc. tych, którzy kupiliby bilet na lot w granicach własnej prowincji - wynika z sondażu opublikowanego w weekend przez Research Co., instytut badania opinii publicznej z Vancouver.

"Chęć do podróżowania zanim zostanie wynaleziona szczepionka na COVID-19 jest niska tak w Kanadzie, jak w USA. Mieszkańcy Ameryki Północnej w wieku powyżej 55 lat, którzy z reguły skłonni są odkrywać rzeczy nowe i wydawać na to pieniądze, są szczególnie niechętni wobec podróży, o ile szczepionka nie stanie się rzeczywistością" - wyjaśnił cytowany w komunikacie szef Research Co. Mario Canseco.

Kanada zamknęła granice dla zagranicznych turystów w marcu br. Jednak Kanadyjczycy, choć nie mogą przekraczać granicy lądowej z USA w celach turystycznych, mogą do USA polecieć samolotem. W zależności od wybranego kierunku mogą nawet uniknąć dwutygodniowej kwarantanny. Granice dla Kanadyjczyków otworzyła też Unia Europejska, choć Kanada wciąż nie odwzajemnia tej decyzji.

W USA potwierdzono dotychczas 4,8 mln zakażeń, zmarło 158 tys. osób. (Fot. Getty Images)

Zastępca federalnej naczelnej lekarz kraju Howard Njoo oznajmił w ub. tygodniu na konferencji prasowej: "My wszyscy w Kanadzie, tak mieszkańcy, jak osoby odpowiedzialne za publiczną służbę zdrowia, patrzymy uważnie i z pewnymi obawami na to, co się dzieje w USA". Wzrost liczby przypadków zachorowań w USA określił jako "przestrogę".

Cytowany przez publicznego nadawcę CBC profesor ekonomii Moshe Lander z Uniwersytetu Concordia w Montrealu ocenił, że rozważanie przez polityków otwarcia granicy z USA w chwili, gdy Kanadyjczycy nie czują się bezpieczni, oznaczałoby "polityczne samobójstwo". W opublikowanym w lipcu badaniu firmy Leger 86 proc. Kanadyjczyków chciało, by granica z USA pozostała zamknięta dłużej niż do końca lipca.

Z danych Statistics Canada wynika, że liczba Amerykanów podróżujących samochodem do Kanady spadła o 96 proc. w porównaniu z poziomami sprzed roku, liczba kanadyjskich podróży samochodem do USA spadła o 94 proc. Niemniej istnieje problem Amerykanów, którzy nadużywają możliwości przejechania tranzytem przez Kanadę w drodze na Alaskę. W czerwcu policja zaczęła wystawiać mandaty turystom w samochodach i właścicielom jachtów i statków wycieczkowych - jak wynika z komunikatu Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej (RCMP).

W miniony piątek kanadyjskie służby graniczne CBSA wprowadziły obostrzenia w przekraczaniu granicy Kanada-USA. Amerykanie mogą wjeżdżać do Kanady w drodze na Alaskę tylko w pięciu przejściach granicznych. Mogą przejeżdżać przez Kanadę tylko najkrótszą drogą i będą musieli, przed ponownym przekroczeniem granicy, potwierdzić u kanadyjskiej straży granicznej swój wyjazd. Podróżni w tranzycie otrzymają specjalne oznakowanie samochodu. Amerykanom przypomniano, że wprowadzanie kanadyjskich urzędników w błąd oznacza zakaz wjazdu do Kanady. 

Czytaj więcej:

Kanada potrzebuje imigrantów, przez kryzys Covid-19 jest ich mniej

Kanada przedłuża do końca lipca zakaz wjazdu na swoje terytorium

Kanada przedłuża zakaz wjazdu na swoje terytorium

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama