Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kanada: Wzrost liczby incydentów antysemickich i antymuzułmańskich. Powodem konflikt w Gazie

Kanada: Wzrost liczby incydentów antysemickich i antymuzułmańskich. Powodem konflikt w Gazie
Przez weekend w całej Kanadzie odbyło się ok. 30 propalestyńskich manifestacji. (Fot. Getty Images)
Od ataku Hamasu na Izrael zwiększyła się w Kanadzie liczba incydentów antysemickich i antymuzułmańskich – wynika z danych policji. Policja wszczęła śledztwo w sprawie wizerunku swastyki widocznej podczas jednej z propalestyńskich demonstracji.

Reklama
Reklama

W Toronto między 7 a 25 października odnotowano 15 antysemickich incydentów, podczas gdy rok temu w tym samym okresie było ich siedem a w roku 2021 trzy – poinformował publiczny nadawca CBC cytując policyjne statystyki. W tym okresie doszło również do 5 incydentów antymuzułmańskich, podczas gdy w ub.r. nie było żadnego, a w 2021 jeden.

Jak wynika z danych policji w Montrealu w tym samym okresie było 38 przypadków antysemickich przestępstw i incydentów, podczas gdy w całym 2022 r. było 50 przypadków przestępstw, których celem były różne wyznania. W Ottawie doszło do 29 przestępstw motywowanych nienawiścią, większość z nich związanych z wojną Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.

Według danych kanadyjskiego urzędu statystycznego, w minionych latach przestępstw, których podłożem była nienawiść do grupy religijnej, było najwięcej wobec społeczności żydowskiej. W 2018 było takich przestępstw 372, w 2019 i 2020 r. odnotowano spadek, a w 2021 – wzrost do 487. W tym samym czasie liczba incydentów antymuzułmańskich spadła ze 166 do 144, antychrześcijańskich wzrosła z 55 do 155.

Wczoraj policja w Ottawie poinformowała, że prowadzi śledztwo w sprawie opublikowanych w mediach społecznościowych zdjęć z ostatniej propalestyńskiej demonstracji w Ottawie, na których widać swastykę. Policja zwróciła się o kontakt do wszystkich, którzy mogą mieć informacje w tej sprawie. Wcześniej, w październiku, policja w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej informowała o poszukiwaniach mężczyzny, który namalował swastykę na domu rabina.

Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył na platformie X, że "jest nie do przyjęcia", by ktokolwiek nosił swastykę w pobliżu Parlamentu. "Kanadyjczycy mają prawo do pokojowych zgromadzeń, ale nie można tolerować antysemityzmu, islamofobii czy innych form nienawiści" - wskazał Trudeau. Politycy opozycji również potępili formy protestu wykorzystujące nazistowskie symbole.

Trudeau rozmawiał już z premierem Izraela Beniaminem Netanyahu, m. in. także o wzroście liczby incydentów antysemickich. Szef kanadyjskiego rządu "wyraził poparcie dla Izraela i jego prawa do obrony zgodnej z prawem międzynarodowym, wobec brutalnych ataków Hamasu" oraz podkreślił "konieczność uczynienia wszystkiego, by chronić palestyńską ludność cywilną".

Czytaj więcej:

Około 100 tys. uczestników propalestyńskiej demonstracji w Londynie

"Bild" wzywa do obrony wartości demokratycznych w Niemczech

Lider opozycyjnej Partii Pracy próbuje ugasić bunt w związku z poparciem dla Izraela

Niemcy: Większość obywateli "bardzo zaniepokojona" sytuacją na Bliskim Wschodzie

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama