Menu

Kamala Harris do migrantów z Gwatemali: "Nie przyjeżdżajcie do USA"

Kamala Harris do migrantów z Gwatemali: "Nie przyjeżdżajcie do USA"
Rozwiązanie kryzysu na granicy jest głównym zadaniem, jakie prezydent USA powierzył swojej zastępczyni. (Fot. Getty Images)
Wiceprezydent USA Kamala Harris spotkała się wczoraj z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammateim w ramach swojej pierwszej zagranicznej wizyty. Przekazała tam jasną wiadomość do chcących nielegalnie wyemigrować do USA: 'Nie przyjeżdżajcie'.
Reklama
Reklama

"Nie przyjeżdżajcie. Ci, którzy na tym korzystają to przede wszystkim kojoty" - oświadczyła Harris. "Kojotami" nazywa się przemytników ludzi, którzy często wykorzystują imigrantów.

Rozpoczynając rozmowy, Harris stwierdziła, że aby ukrócić fale migracji, w tym migracje nieletnich z Gwatemali i sąsiednich krajów, mieszkańcy muszą mieć nadzieję na poprawę sytuacji w swoich krajach. "Nadzieja nie istnieje sama w sobie, musi być połączona z relacjami i zaufaniem, z namacalnymi rezultatami tego, co robimy jako przywódcy" - podkreśliła polityk, dodając, że to co się dzieje poza granicami USA ma realne przełożenie na sytuację w kraju. 

Giammattei zgodził się, że migracja jest wspólnym problemem obu krajów. Podczas wcześniejszych, wirtualnych rozmów z Harris, przedstawiciele gwatemalskich władz sugerowali, że do zwiększenia emigracji przyczyniło się rozluźnienie części restrykcji granicznych przez administrację prezydenta Bidena.

Po spotkaniu liderów administracja Bidena ogłosiła powstanie specjalnego zespołu ds. zwalczania grup przemytników ludzi w krajach "północnego trójkąta" - Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu - oraz Meksyku. Zadaniem zespołu ma być "zakłócanie i rozpracowanie siatek przestępczych, które wykorzystują migrantów i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" we współpracy ze służbami krajów Ameryki Środkowej.

Gwatemala uważana jest za najstabilniejszego sojusznika Waszyngtonu w regionie, ale również jedno z głównych źródeł rosnących problemów na południowej granicy USA. Od miesięcy tysiące Gwatemalczyków wyruszają w liczącą tysiące kilometrów podróż, by uciec przed biedą i przemocą związaną z działalnością gangów. Do kryzysu przyczyniła się dodatkowo pandemia Covid-19 oraz dwa huragany, które ubiegłej jesieni zdewastowały duże połacie kraju. Rezultatem są rekordowe liczby ludzi usiłujących przekroczyć granicę, które spowodowały przeciążenie ośrodków dla migrantów w pierwszych miesiącach rządów Bidena.

Choć Gwatemala ma status głównego partnera USA wśród krajów "północnego trójkąta", współpraca Stanów z tym krajem budzi kontrowersje ze względu na oskarżenia o szeroko rozpowszechnioną korupcję władz, a także zarzuty dotyczące praworządności i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Harris stwierdziła, że odbyła z Giammatteim "bardzo szczerą" rozmowę na temat niezależności sądownictwa. Gwatemalski lider przyznał z kolei, że korupcja w jego kraju istnieje, ale to efekt działalności kartelów narkotykowych.

Rozwiązanie kryzysu na granicy jest głównym zadaniem, jakie Biden powierzył swojej zastępczyni w pierwszych miesiącach swojej prezydentury. Po zakończeniu wizyty w Gwatemali Harris uda się do Meksyku, który odgrywa kluczową rolę na szlaku migracyjnym.

Czytaj więcej:

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny

Coraz więcej Niemców opuszcza swój kraj. Przeważają młodzi i wykształceni

Kanada potrzebuje imigrantów i zachęca ich do pozostania

Dania: Skazani na deportację imigranci jednak nie trafią na bezludną wyspę

Obóz pracy w Holandii. Imigranci mieszkali w "przerażających warunkach"

USA: Awaria Air Force Two. Samolot z wiceprezydent Harris zawrócił z trasy

  Komentarze
  • Jojo
   8 czerwca, 13:21

   Biden jest niestety taka sama pomyłka jak rządy europejskie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama