Menu

KE: Mamy wiele pytań do propozycji z Londynu. Są problematyczne kwestie

KE: Mamy wiele pytań do propozycji z Londynu. Są problematyczne kwestie
Strona unijna wskazała, że "pewne kwestie wymagają dalszej pracy". (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska chłodno zareagowała na najnowszą propozycję w sprawie Brexitu, którą dzień wcześniej przedstawił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Bruksela wskazuje na problematyczne kwestie i pytania, na które oczekuje odpowiedzi.
Reklama

Odpowiadając na słowa brytyjskiego sekretarza stanu ds. Brexitu Steve'a Barclaya, że piłka jest teraz po stronie unijnej, rzeczniczka KE Natasha Bertaud oświadczyła na konferencji prasowej, że nie zgadza się z takim postawieniem sprawy.

"Przypominamy, że to Wielka Brytania opuszcza UE, a nie na odwrót. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zapewnić, by to wyjście odbyło się w uporządkowany sposób" - wskazała rzeczniczka.

Jak zaznaczyła, w propozycji przysłanej przez Londyn znajdują się problematyczne kwestie, które wymagają dalszej pracy. "Tę pracę musi wykonać Wielka Brytania" - oświadczyła Bertaud.

KE zaczęła analizować materiał otrzymany z Downing Street, ale na razie nie przedstawia szczegółowej oceny. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker rozmawiał z Johnsonem, a dziś po południu ma się spotkać z premierem Irlandii Leo Varadkarem.

Jean-Claude Juncker ocenił, że propozycje Borisa Johnsona wskazują na "postęp". (Fot. Getty Images)

"Przewodniczący Juncker podkreślił, że umowa o wyjściu musi zawierać operacyjne prawnie rozwiązanie, a nie ustalenia, które miałyby być uzgadniane w okresie przejściowym" - wskazała rzeczniczka KE.

Zgodnie z najnowszymi brytyjskimi propozycjami Irlandia Północna byłaby częścią strefy regulacyjnej, obejmującej całą wyspę Irlandię i dotyczącej wszystkich produktów. To oznacza, że obrót towarami między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa (Anglią, Szkocją i Walią) podlegałby kontrolom, czyli na Morzu Irlandzkim powstałaby granica regulacyjna (towary z Irlandii Północnej podlegałyby unijnym regulacjom, a te z Wielkiej Brytanii - nie).

W związku z tym, że Irlandia Północna byłaby objęta regulacjami unijnymi, na które nie miałaby wpływu, tamtejsze Zgromadzenie Parlamentarne przed końcem okresu przejściowego, czyli przed 31 grudnia 2020 roku, musiałoby wyrazić zgodę na takie rozwiązanie, a następnie ponawiać ją co cztery lata.

Juncker - według zapowiedzi Bertaud - ma przekazać premierowi Irlandii, że UE pozostaje solidarna z jego krajem. Z kolei unijny główny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier ma w tym czasie przekazać informację o propozycji z Wielkiej Brytanii unijnym ambasadorom.

"Obecnie analizujemy tekst i jesteśmy w kontakcie z władzami Wielkiej Brytanii, żeby ustalić kolejne spotkania i przedyskutować propozycje" - wskazała Bertaud.

Zaproponowane przez Johnsona nowe rozwiązania miałyby zastąpić tzw. backstop, czyli uzgodniony wcześniej mechanizm, który miał na celu uniknięcie przywrócenia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Czytaj więcej:

Juncker zadowolony z "determinacji" Johnsona

Brytyjska prasa o propozycjach Johnsona w sprawie Brexitu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości