Menu

Johnson wstrzymuje obniżkę podatku od przedsiębiorstw

Johnson wstrzymuje obniżkę podatku od przedsiębiorstw
Johnson wyjaśnił, że potrzebuje funduszy na publiczną służbę zdrowia. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił wczoraj wstrzymanie zapowiedzianej od kwietnia 2020 r. obniżki podatku od przedsiębiorstw, aby dzięki temu przeznaczyć więcej pieniędzy na państwowy system opieki zdrowotnej NHS.
Reklama

Taką zapowiedź Johnson złożył wczoraj podczas dorocznej konferencji wpływowej Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI), na której wystąpili także przywódcy dwóch pozostałych głównych partii politycznych - laburzysta Jeremy Corbyn i Jo Swinson z Liberalnych Demokratów.

Zgodnie z dotychczasowym planem, od nowego roku podatkowego, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się w kwietniu, stawka CIT miała spaść z 19 do 17 proc.

Od 2010 r., kiedy Partia Konserwatywna przejęła władzę, podatek od przedsiębiorstw zmniejszył się z 28 do 19 proc., a w ślad za tym w ostatnich latach przychody do budżetu rosły. Tym razem jednak jak szacował urząd skarbowy (HMRC), dalsza obniża CIT spowodowałaby spadek wpływów do budżetu.

Johnson wyjaśnił, że ten krok kosztowałby budżet państwa 6 mld funtów i lepiej te pieniądze przeznaczyć na narodowy priorytet, jakim jest publiczna służba zdrowia. Podkreślił zarazem, że Wielka Brytania już teraz ma najniższe stawki podatku od przedsiębiorstw ze wszystkich głównych gospodarek.

"Zanim mnie zaatakujecie, pozwolę sobie przypomnieć, że dzięki temu zaoszczędzimy 6 mld funtów, które możemy przeznaczyć na priorytety Brytyjczyków, w tym NHS" - podkreślił Johnson.

Konserwatyści w czasie kampanii przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin zapowiedzieli zwiększenie wydatków na bieżącą działalność NHS o 20 mld funtów rocznie do 2023 r. oraz dodatkowo 1,8 mld funtów na budynki i sprzęt komputerowy.

Johnson odniósł się też do planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przyznał, że biznes dość jednoznacznie opowiedział się przeciwko Brexitowi, ale jak przekonywał, wynegocjowana przez niego umowa zapewni przewidywalność, której "chcecie teraz i której od dłuższego czasu chcieliście".

Czytaj więcej:

Po wyborach klub konserwatystów będzie bardziej przychylny Brexitowi

Laburzyści obiecują darmowe przeglądy dentystyczne dla mieszkańców UK

Boris Johnson: Imigranci będą płacić za korzystanie z NHS "już w dniu przyjazdu do UK"

  Komentarze
  • Izrael nie jest w Europie
   19 listopada 2019, 09:24

   Tego nhs nic nie wzmocni a widze po Polsce i po Niemczech. Wszedzie to samo. Podatki rosną. Życie drożeje. Płace w miejscu. Wiecej trza pracować. Socjal spada. Ogolnie jest gorzej.

  • Anna
   19 listopada 2019, 09:29

   A dzieci bedą żyły w biedzie (artykuł w Metro z 18.11.2019), minimum wage wrosnie o mniej niż założono, a imigranci będą płacić za NHS dwa razy, bo ktoś na czele rzadu zapomniał skąd sie bierze budżet.

  • Sally
   19 listopada 2019, 16:55

   A moze by tak rekrutowac do NHS troszke bardziej myslacych ludzi zamiast zatrudniac byle kogo . Zwlaszcza ze spora czesc tylko patrzy jak isc na 100% platne ciagnace sie w nieskonczonosc chorobowe ?

  • Satanisci
   19 listopada 2019, 18:56

   ten swiat to jakas porazka,jest coraz gozej .znaki sa wszedzie i nikt z tym nic nie robi????

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości