Menu

Johnson: G7 przekaże ponad miliard szczepionek biednym krajom

Johnson: G7 przekaże ponad miliard szczepionek biednym krajom
Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu G7 Wielka Brytania zapowiedziała przekazanie ze swoich nadwyżek co najmniej 100 mln dawek uboższym krajom. (Fot. Getty Images)
Przywódcy państw grupy G7 zgodzili się na przekazanie ponad miliarda dawek szczepionek przeciw Covid-19 uboższym krajom poprzez program COVAX lub bezpośrednio - poinformował dzisiaj brytyjski premier Boris Johnson.
Reklama
Reklama

Na zakończonym dzisiaj szczycie grupy G7 w Carbis Bay w Kornwalii jej liderzy zobowiązali się do wspólnej odbudowy świata po pandemii koronawirusa - głosi opublikowany komunikat końcowy.

W dokumencie wymieniono sześć głównych obszarów działań. Przywódcy zobowiązali się do wzmocnienia wysiłków na rzecz zakończenia obecnej pandemii i zapobiegania przyszłym, do kontynuowania wspierania gospodarek w wychodzeniu z kryzysu oraz do wspierania bardziej wolnego i sprawiedliwego handlu ze sprawiedliwszym systemem podatkowym.

Ponadto zobowiązali się do zapobiegania zmianom klimatycznym, w tym do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., do pomocy w inwestycjach infrastrukturalnych w krajach rozwijających się oraz do wspierania na świecie wspólnych wartości, takich jak demokracja, równość czy prawa człowieka.

Jeśli chodzi o kwestię podzielenia się szczepionkami przeciw Covid-19 z krajami uboższymi, w komunikacie napisano o miliardzie dawek w ciągu następnego roku, co, jak podkreślono, zwiększy dotychczas podjęte zobowiązania do ponad 2 miliardów dawek. 

Wcześniej stacje BBC News i Sky News podały, powołując się na nieopublikowany jeszcze komunikat ze szczytu, że zawarty w nim jest zapis mówiący o tym, iż przywódcy zobowiązali się do przekazania w ciągu roku co najmniej 840 milionów dawek.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu G7 Stany Zjednoczone zapowiedziały kupienie 500 mln dawek szczepionki firmy Pfizer i przekazanie ich uboższym krajom, a Wielka Brytania - przekazanie ze swoich nadwyżek co najmniej 100 mln dawek.

Czytaj więcej:

Szczyt G7: Pandemia, klimat i gospodarka głównymi tematami obrad

Książę Karol na G7: Walka ze zmianami klimatu jak walka z pandemią

Rząd UK wzywa UE do kompromisu w sprawie Irlandii Północnej

"Toniemy w obietnicach". Wielkie demonstracje podczas szczytu G7

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama