Menu

Jeremy Hunt zapewnia: Prawo aborcyjne bez zmian

Jeremy Hunt zapewnia: Prawo aborcyjne bez zmian
Jeremy Hunt wywołał burzę wśród brytyjskiej opinii publicznej, kiedy ocenił, że prawo aborcyjne powinno zostać zaostrzone. (Fot. Getty Images)
Jeremy Hunt wykluczył wprowadzenie jakichkolwiek zmian w prawie aborcyjnym, jeśli zostanie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii - informuje BBC. Kandydat na nowego premiera Zjednoczonego Królestwa został wcześniej skrytykowany za sugestię, że kobiety będą mogły usuwać ciążę tylko do 12. tygodnia.
Reklama

Jeden z głównych kandydatów na nowego premiera Wielkiej Brytanii podkreślił na łamach BBC, że wyraził jedynie "prywatny pogląd".

"Żaden rząd, któremu będę przewodzić, nigdy nie podejmie próby zmiany ustawy o aborcji" - zapewnił na łamach publicznej telewizji.

Wcześniej do kontrowersyjnych słów odniosła się minister Amber Rudd, która podkreśliła, że dostała osobiste potwierdzenie od Hunta, iż nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach.

Jeremy Hunt jest jednym z 11 kandydatów w wyścigu o fotel premiera Wielkiej Brytanii. Jednym z jego konkurentów jest Dominic Raab, który również odniósł się do pechowych słów o aborcji, podkreślając, że "obecne prawo jest absolutnie słuszne".

Jednym z głównych konkurentów Hunta jest Dominic Raab. (Fot. Getty Images)

Posłanka Christine Jardine z Libdemu oznajmiła z kolei, że ​​osobiste poglądy ministra spraw zagranicznych "są bardzo niepokojące". Komentarza udzieliła również premier Szkocji Nicola Sturgeon, która nazwała całą procedurę wyborów nowego premiera "horrorem, w którym doczekaliśmy się ataku na prawa aborcyjne".

O swoje słowa Hunta zapytali również dziennikarze Sky News. "To są sprawy sumienia. Mój pogląd się nie zmienił" - przekazał.

Zapytany, czy chciałby zmienić obecne prawo aborcyjne, gdyby był premierem, Hunt odpowiedział: "Celem rządu nie jest zmiana polityki aborcyjnej, ani nawet głosowanie nad taką zmianą".

Obecne prawo aborcyjne na Wyspach zostało uchwalone w 1967 roku i obowiązuje we wszystkich krajach Zjednoczonego Królestwa z wyjątkiem Irlandii Północnej. Aborcji można dokonać do 24 tygodni za zgodą dwóch lekarzy i pod pewnymi warunkami. Zabieg musi przeprowadzić wykwalifikowany personel medyczny w placówce, która posiada odpowiednie zezwolenie wydane przez rządowy organ.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama