Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Jedna trzecia dzieci na Wyspach żyje w biedzie

Jedna trzecia dzieci na Wyspach żyje w biedzie
Bieda coraz częściej dotyka rodzin pracujących. (Fot. Getty Images)
Obecnie co trzeci uczeń klasy żyje w ubóstwie. 'Więźniami biedy' jest w sumie pół miliona więcej dzieci niż 5 lat temu - wynika z raportu Joseph Rowntree Foundation (JRF).
Reklama

W sumie około 14 milionów ludzi, czyli jedna piąta populacji Wielkiej Brytanii, ledwo wiąże koniec z końcem. Ponad połowa osób sklasyfikowanych jako "ubogie" to dorośli w wieku produkcyjnym, 4,1 miliona to dzieci, a 1,4 miliona - emeryci.

"Czuję się jak chomik w kołowrotku. Pracuję z całych sił, ale i tak mam wrażenie, że utknęłam w martwym punkcie" - wyznaje Hazel Ratcliffe, pracująca samotna matka z Fife w Szkocji. "Przez większość tygodni daję radę, ale wymaga to sztywnego planowania posiłków, a potem chodzenia po supermarkecie z kalkulatorem, żeby przypadkiem nie przekroczyć budżetu" - dodaje kobieta.

Z ubóstwem zmaga się też 1,4 miliona emerytów. (Fot. Getty Images)

Co więcej, badania Joseph Rowntree Foundation wykazały, że ubóstwo osób pracujących w Wielkiej Brytanii rośnie szybciej niż zatrudnienie - zwłaszcza wśród rodziców. 

"To jest niedopuszczalne. Coraz więcej rodzin nie jest w stanie płacić rachunków i nie ma co włożyć do garnka. Do tego dochodzi ogromny stres" - zauważa Campbell Robb z JRF, cytowany przez Metro.

"Nadszedł czas, abyśmy zdecydowali, jakim chcemy być krajem. Opuszczając UE, musimy zająć się palącą niesprawiedliwością związaną z ubóstwem i sprawić, by Wielka Brytania stała się miejscem dla wszystkich. Możemy to osiągnąć, podejmując działania w zakresie mieszkalnictwa, zabezpieczenia socjalnego i pracy" - podsumował Robb.

 

  Komentarze


  • Jasnowidz
   4 grudnia 2018, 17:26

   Co się martwią,po brexicie tania siła robocza wyjedzie do bardziej przyjaznych krajów Uni i przybędzie miejsc pracy dla najniżej sytuowanych to się odbiją od dna :-)

  • Robi
   4 grudnia 2018, 17:39

   Ja mysle ze po Brexsicie bedzie im lepiej bo zywnosc pujdzie o 100% W gore i fenetity zlikwiduja bo EMIGRANCI juz nie beda placic podatkow.

  • Rw
   5 grudnia 2018, 12:52

   Samotnych matek szkoda, to racja, ale co do rodzin to nie zdziwilbym sie, gdyby sie okazalo, ze wiekszosc wsrod tej "biedoty" codziennie wpatruje sie w plazme minimum 50 cali, klepie smsy z Iphone'ów, co pare miechow smiga po nowe buty do JD Sports i kurtke do Superdry, a na obiady glownie jezdzi do McD kilkuletnim autem. Prawdziwe ubóstwo to w tym kraju malo ktos widzial chociazby w tv, a co dopiero na wlasne oczy...

  • Do Rw
   6 grudnia 2018, 15:42

   Tak, naprawde? Skoro Ty nie widzisz biedy w uk, to najprawdopodobniej tu wcale nie mieszkasz :( Ile osob zarabia 7-10 funtow/godzine? Odejmij od tego skladki na podatek, nin, emeryture. Zostaje okolo 1000-1300 funtow zakladajac, ze ktos pracuje na pelen etat. Teraz powiedz prosze jak wyzyc za takie pieniadze? To nie jest wystarczajaco nawet na oplacenie czynszu, a rachunki, zywnosc, ubrania, dojazdy do pracy i wszystkie pozostale rzeczy??? Policjant czy pielegniarka zarabiaja po 1500-1900 w takim Londynie, gdzie wynajecie pokoju potrafi kosztowac 800-1000. To jednak chyba nie jest dobrze...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2019
  GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

  Sport


  Reklama