Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak Polacy radzą sobie z segregacją śmieci?

Jak Polacy radzą sobie z segregacją śmieci?
W Polsce segreguje się dość mało odpadów i niewiele z nich poddaje recyklingowi. (Fot. Getty Images)
Są duże rozbieżności w efektywności gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach. Osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu może w najbliższych latach stanowić nie lada wyzwanie - pisze dzisiejszy 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama
Reklama

Jak czytamy w "DGP", już teraz samorządy płacą kary za nieosiąganie założonych poziomów recyklingu za 2020 r.

"A w kolejnych latach wskaźniki te rosną skokowo, co może zwiastować poważne problemy dla gmin. Samorządowcy odwołują się od kar i grzmią, że brak im narzędzi do efektywnego zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi, chociażby w postaci uszczelnienia systemu opłat czy mechanizmów związanych z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta" - zaznacza dziennik.

W gazecie przytoczono wyniki raportu "Gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2020 r." przygotowanegi przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, gdzie przeanalizowano sprawozdania marszałków.

"Wynika z nich, że najwięcej odpadów komunalnych na mieszkańca odbiera się w województwie małopolskim – 503 kg, a najmniej w podkarpackim – 228 kg. Eksperci wskazują na wiele czynników, z których mogą wynikać rozbieżności" - czytamy w "DGP".

Cytowany w dzienniku przewodniczący Rady Przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) Piotr Szewczyk wskazuje, że jednym z nich jest poziom życia i konsumpcji. Zauważył, że na te elementy nakłada się także niejednolita klasyfikacja odpadów jako odpady komunalne.

Jak podano, dysproporcje widać również w efektywności zagospodarowania odebranych odpadów. W raporcie, na który powołuje się "DGP" wskazano, że z prawie 4 mln ton zebranych selektywnie odpadów komunalnych w skali kraju do recyklingu trafia niecałe 3 mln ton.

"Jeśli jednak spojrzeć na wskaźnik efektywności gospodarowania odpadami w gminach z różnych województw, to wyniósł on średnio 21,7 proc." - zauważono.

Dziennik przypomina, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za 2020 r. gminy powinny osiągnąć 50-proc. poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

Czytaj więcej:

Holandia: Po wprowadzeniu kaucji za plastikowe butelki, ponad 80 proc. z nich jest zwracanych

Big Plastic Count 2022: "Recykling w UK nie działa”

"The Guardian": Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów

Spór o powrót kaucji za butelki w polskich sklepach

"Telegraph": Brytyjczycy co roku wyrzucają 72 sztuki ubrań, najwięcej w Europie

Recykling plastiku to mit. W USA tylko kilka procent tworzyw sztucznych poddaje się obróbce wtórnej

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   27 listopada, 08:16

   Te na cały recykling to jedna wielka ściema,tylko kasa i za kasę caly ten cyrk, caly świat jest zanieczyszczony plastikiem i innymi odpadami, wszystko jest w powietrzu i w wodzie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.11.2022
  GBP 5.4151 złEUR 4.6684 złUSD 4.5066 złCHF 4.7421 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama