Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Izba Lordów rozpoczęła debatę nad ustawą w sprawie Brexitu

Izba Lordów rozpoczęła debatę nad ustawą w sprawie Brexitu
Wejście w życie ustawy WAB jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. (Fot. Getty Images)
Izba Lordów rozpoczęła wczoraj po południu debatę nad zaaprobowanym w zeszłym tygodniu przez Izbę Gmin projektem ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Przyjęcie ustawy jest niezbędne do uporządkowanego Brexitu 31 stycznia.
Reklama
Reklama

Członkowie Izby Lordów będą debatować nad projektem ustawy do czwartku włącznie oraz w poniedziałek i wtorek w przyszłym tygodniu.

Jeśli zgłoszą poprawki do projektu - co wobec tonu wczorajszej debaty jest bardzo prawdopodobne - ustawa trafi ponownie do Izby Gmin, która będzie mogła te poprawki przyjąć lub odrzucić. Jednak biorąc pod uwagę dużą przewagę, jaką rządząca Partia Konserwatywna ma w Izbie Gmin, odrzucenie przez nią poprawek lordów nie będzie problemem.

Posiedzenie Izby Gmin odbędzie się w takim przypadku 22 stycznia br. Dopiero wówczas projekt ustawy trafi do zatwierdzenia przez królową, co jest ostatnim etapem procesu legislacyjnego.

W ostatni czwartek ustawa o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE, nazywana w skrócie ustawą WAB, została zaaprobowana przez Izbę Gmin. Za przyjęciem projektu zagłosowało 330 posłów, wyłącznie z Partii Konserwatywnej, przeciwnych było 231.

Ustawa WAB ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października 2019 roku przez rząd Borisa Johnsona. Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia br.

Samo wystąpienie z UE nie zakończy jeszcze procesu Brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania w praktyce stanie się niegłosującym członkiem UE.

Formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób, nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami.

Czytaj więcej:

Brexit: Von der Leyen ostrzega, że "negocjacje ws. umowy handlowej będą trudne"

Johnson do szefowej KE: Nie będzie przedłużenia okresu przejściowego

Izba Gmin poparła projekt ustawy w sprawie Brexitu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama