Menu

Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o imigracji z systemem punktowym

Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o imigracji z systemem punktowym
Należy pamiętać, że nowy system dotyczyć będzie tylko nowych imigrantów. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin przyjęła wczoraj projekt ustawy o imigracji, która wraz z upływem okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020 r. kończy swobodny przepływ osób z UE i wprowadza obowiązujący wszystkich, niezależnie od obywatelstwa, punktowy system imigracyjny.
Reklama

Za przyjęciem rządowego projektu w przeprowadzonym wieczorem głosowaniu opowiedziało się 342 posłów, przeciwko było 248. Zostanie on teraz skierowany do Izby Lordów, ale jego wejście w życie w obecnej sytuacji jest przesądzone.

"W zeszłym roku Brytyjczycy wysłali jasny komunikat, że chcą zakończyć swobodny przepływ osób, a nasz przełomowy projekt ustawy imigracyjnej właśnie to zapewnia" - oświadczyła minister spraw wewnętrznych, Priti Patel. "Głosowanie Partii Pracy przeciwko tej ustawie pokazuje, że może jej przywództwo się zmieniło, ale jej determinacja, by sprzeciwić się woli ludzi - nie" - dodała.

Punktowy system imigracyjny, który zostanie wprowadzony na mocy tej ustawy, zrówna status obywateli UE i pozostałych państw, a także ma radykalnie ograniczyć możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. Jednak dotyczyć on będzie tylko nowych imigrantów, tzn., że ok. 3,7 mln obywateli państw UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii, będzie mogło pozostać i dalej pracować, o ile złożą wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

System punktowy ma zostać wprowadzony od 1 stycznia przyszłego roku. Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty i znajomość języka angielskiego.

Patel: "W zeszłym roku Brytyjczycy wysłali jasny komunikat, że chcą zakończyć swobodny przepływ osób". (Fot. Getty Images)

Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia i tego, czy w danym sektorze są wakaty. Nie będzie natomiast żadnych ułatwień dla pracowników o niskich kwalifikacjach ani specjalnej ścieżki dla osób na samozatrudnieniu.

Zgodnie z planem, wszyscy migranci będą mieli prawo dostępu do świadczeń związanych z dochodami dopiero, gdy zostanie im przyznane prawo do pobytu na czas nieokreślony, co zwykle następuje po pięciu latach.

Ponadto zapisano, że obywatele państw UE będą mogli przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych bez konieczności ubiegania się o wizę w przypadku pobytów nie przekraczających sześciu miesięcy, zaś w przypadku obywateli pozostałych państw, regulacje dotyczące przyjazdów turystycznych nie zmienią się.

W projekcie ustawy utrzymano specjalny status dla obywateli Irlandii, którzy jeszcze od lat 20. XX wieku mogą osiedlać się oraz podejmować pracę w Wielkiej Brytanii bez konieczności uzyskania zezwolenia i po zakończeniu okresu przejściowego nadal będą mieć taką możliwość.

Czytaj więcej:

Pod górkę po brytyjski paszport? "Rząd zaczął wszystko utrudniać"

Wielka Brytania potwierdziła, że nie przedłuży okresu przejściowego po Brexicie

Barnier: Brexit bez umowy zaszkodzi bardziej gospodarce brytyjskiej niż unijnej

Johnson: Jesteśmy gotowi na "australijskie warunki" współpracy z UE

Settled status w UK: Polacy rekordzistami wśród wnioskodawców

  Komentarze
  • Wemfmweofneurwisnfwoeqewf
   1 lipca, 10:09

   Pozyjemy, zobaczyny jak to bedzie.

  • Asan
   1 lipca, 12:21

   No i co madralki wy moje? Cos rozumiecie z tego co się stało? Nic pewnie. Potrzebuja ludzi do pracy , a nie do kolejek po lokale z councilu i dziadki / babcie chorowanie do leczenia w NHS. Miało nie być niczego po ogłoszeniu brexitu , a tu koronowirus i kockfiwn szaleje a w sklepach więcej żarcia , niż przed . Nie udało się wykupić. Od nowego roku stawki dla pracowników pójdą w górę , bo wystąpi brak niewykwalifikowanej siły roboczej. Minimalna rządowa idzie na 9,00 funta. A wy profesory od ekonomii cos nie za bardzo ......, a ci od mniemanologii stosowanej to już w ogóle zniknęli. Sie ma .

  • Al
   1 lipca, 12:23

   Pozdrowiania dla angielskich farmerów, służby zdrowia i starych dziadków - nie bedzie opiekunów. Nikt tu nie przyjedzie.

  • Herbata assam
   1 lipca, 13:02

   Brexit to na razie tylko na papierze, dopiero po 31 grudnia 2020 stanie sie faktem i dopiero wtedy bedzie widac co sie stalo. Rozpocznie sie upadek "Wielkiej" Brytanii.

  • Do Asan
   1 lipca, 13:04

   "Minimalna rządowa idzie na 9,00 funta." a cena chleba na 15 funta ;))))

  • Stalo sie to
   1 lipca, 13:14

   Do Asan. Stalo sie to, ze juz niedlugo pakujesz torbe i wracasz skad przyjechales, bo nie bedzie cie juz stac na normalne zycie w UK, zreszta tak jak i wiekszosci Anglikow. A takimi bzdetami jakie wypisujesz to nawet dzieci w przedszkolu nie przekonasz, bos tepy.

  • Do Paulina Kowalska
   1 lipca, 13:56

   "Ale to trzeba pomyśleć A nie klepać tym polskim, zawistnym jezorem." otoz to. A ty nic innego tutaj nie robisz tylko klepiesz tym swoim zawistnym jezorem "crazy mud pie".

  • Bossman
   1 lipca, 13:57

   Czyli co jesli moja mAma bd chciala przyleciec do mnie na tydzien to co wtedy?

  • Do Asan
   1 lipca, 14:22

   Śnij dalej 😊

  • Karola
   1 lipca, 14:23

   O co wam wszystkim chodzi? Jeśli komuś nie odpowiada zamieszkiwanie w uk to niech wraca do kraju mlekiem i miodem płynącym zwanym Polska I tyle! Po co głupie i zawistne komentarze?Każdy robi to co uważa za stosowne. Nie opluwajcie się nawzajem , przestańcie być podłym narodem chociaż na chwilę.

  • Dude in a cap
   1 lipca, 14:36

   PS. Idiotyzmy to ty piszesz Andrew robaczku.

  • Paulina Zawiść Kowalska
   1 lipca, 15:09

   Niestety.

  • Wheres_the_350mln
   1 lipca, 16:14

   Milewicz to siedz na angielskim forum , an tutaj sie nie wp.

  • Do Karola
   1 lipca, 16:26

   Karola "Każdy robi to co uważa za stosowne" to o co ci chodzi ? Chce ktos cos napisac to pisze, chce ktos mieszkac w UK to mieszka i to nie jest twoja sprawa. skoncz z ta zawiscia.

  • Help You
   1 lipca, 16:46

   Dobrze głosujcie w wyborach Polskich! bo zaraz bedziecie wracać do Polski ( oczywiście ci bez kwalifikacji ) bo UK sciaga/otwiera granice i chce dawać obywatelstwo ludziom z Hongkongu. Brawo

  • Dude in a cap
   1 lipca, 17:40

   Milewicz odnosnie tej fabryki o ktorej wspomniales, to ty jestes tylko dowodem na to, ze pekaja, albo jakies wadliwe.

  • Przemko
   1 lipca, 19:32

   jeśli już tu jesteś i masz SS (pSS) albo przyjedziesz do końca roku i zaaplikujesz do VI'21= TO JEST TO ŚWIETNA WIADOMOŚĆ! pracodawcy zaczną w końcu cenić pracownika! bo poza naprawdę biedną Afryką i Azją nikt tu nie będzie się pchał. ale takiej opiekunce w domu starców i tak trzeba zaoferować minimum 20.480 rocznie (brutto) żeby dostała zezwolenie - a to jest 10,50 br/h - domy opieki im tyle nie zapłacą! i jeszcze ten dodruk kasy zapowiedziany przez bojo. będzie ciekawie. mnie tu ostatecznie nic nie trzyma - nie brałem kredytu na 30 lat, a UK już od dawna nie jest najlepszą opcją ...

  • Estrela82
   1 lipca, 19:37

   Chcieli się odciąć od Europy to wypad z niej, a na wakacje niech jadą do byłych kolonii (kogo będzie stać na nie). Pracowników wykwalifikowanych sprowadza z Hongkongu, swoich nierobów posla do brudnej roboty. Przecież kiedyś zabraknie na benefity, zwłaszcza teraz w dobie kryzysu. UK się już skończyło, ale do niektórych to jeszcze nie dociera. Dotrze jak nie wpłyną benefity na konto, a socjalne mieszkanie będzie trzeba zwolnić dla kogoś innego.

  • YOO YOO
   2 lipca, 10:28

   Estrela82 oczywiscie masz racje. A tak na pocieszenie dla brytoi to nigdy nie jest tak zle, zeby nie moglo byc gorzej.

  • Kasia
   3 lipca, 08:34

   czyli jedynym sposobem na dostanie sie do UK bez kwalifikacji bedzie bycie uchodzca politycznym lub z krajow ogarnietych wojna. No to mozemy sie spodziewac wielu lodek na Kanale La Manche.
   Jasne jest, ze ludzie z bylych kolonii beda teraz faworyzowani bo w wiekszosci maja juz brytyjskie obywatelstwo, to oni spowodowali Brexit chcac pozbyc sie Europejczykow.
   Czas zaczac krzyczec ze jestesmy dyskryminowani :)

  • Co
   3 lipca, 12:23

   Nikt z bylych kolonii brytyjskich nie ma obywatelstwa brytyjskiego !!! Moga miec zamorskie i tego typu podobne wynalazki, ale nie obywatelstwo brytyjskie. Brytyjczycy juz zalatwili Jamajczykow, a teraz zalatwia tych z Hong Kongu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości