Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Izba Gmin poparła projekt ustawy mający zatrzymać nielegalną imigrację

Izba Gmin poparła projekt ustawy mający zatrzymać nielegalną imigrację
Wielka Brytania wypowiada wojnę nielegalnym imigrantom. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin przyjęła wczoraj wieczorem projekt ustawy o nielegalnej imigracji, której celem jest zatrzymanie niekontrolowanego napływu imigrantów przez kanał La Manche. Ustawa umożliwić szybką deportację niemal wszystkich nowo przybyłych nielegalnych imigrantów.
Reklama
Reklama

Złożony w marcu projekt ustawy jest kluczową częścią planu premiera Rishiego Sunaka, aby zatrzymać nielegalnych imigrantów przekraczających kanał La Manche w pontonach i małych łodziach. Zatrzymanie ich napływu zostało wskazane na początku roku przez Sunaka jako jeden z jego pięciu priorytetów.

Ustawa po wejściu w życie nałoży na ministra spraw wewnętrznych prawną odpowiedzialność za deportację osób, które nielegalnie dostały się do Wielkiej Brytanii. Mają być one deportowane do kraju pochodzenia, jeśli jest bezpieczny, do Rwandy, z którą brytyjski rząd zawarł umowę w tej sprawie, lub do innych bezpiecznych krajów trzecich.

Przewiduje też, że większość odwołań od deportacji będzie rozpatrywana dopiero, gdy te osoby już zostaną usunięte z Wielkiej Brytanii. Wnioski azylowe złożone przez osoby, które przybyły nielegalnie, będą rozpatrywane, gdy te osoby będą w bezpiecznym kraju trzecim, a nie w Wielkiej Brytanii, a osoby, które zostaną deportowane, a ich wnioski o azyl nie zostaną uwzględnione, będą miały dożywotni zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, osiedlania się w niej i ubiegania się o obywatelstwo.

Choć rząd Partii Konserwatywnej ma w Izbie Gmin bezpieczną większość, musiał pod presją różnych frakcji, które grożąc zagłosowaniem przeciw projektowi domagały się bądź to złagodzenia, bądź zaostrzenia niektórych zapisów, wprowadzić kilka poprawek w stosunku do pierwotnej wersji.

Ostatecznie projekt przeszedł stosunkiem głosów 289 do 230. Teraz trafi do Izby Lordów, która będzie mogła proponować do niego własne poprawki, ale Izba Gmin będzie mogła je z powrotem odrzucać, więc prawdopodobnie ostatecznie projekt wejdzie w życie w kształcie zbliżonym do przegłosowanego.

W zeszłym roku przez kanał La Manche nielegalnie przedostało się do Wielkiej Brytanii 45 755 osób, co jest najwyższą liczbą w historii. Rok wcześniej było to 28 526 osób, w 2020 r. - 8 466, w 2019 r. - 1 843, a w 2018 r. zaledwie 299 osób. 

Czytaj więcej:

Szefowa Home Office: Rwanda jest bezpiecznym krajem dla migrantów

Premier Sunak: Polityczna poprawność ułatwia wykorzystywanie seksualne dzieci

Home Office będzie mógł ignorować wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Suella Braverman: Ludzie przypływający do UK w małych łodziach mają wartości sprzeczne z naszymi

    Komentarze
    • Matt Londonist
      27 kwietnia 2023, 14:29

      Tymczasem Rishi bedzie wkrótce negocjowaĺ z Unia aby Brytyjczycy mogli uzywać E-Gates w EU. Na moj nos - skończy się podpisaniem Schengen UK-EU-IRL. Tak jak Szwajcaria, nie jest w EU/EEA Schengen jednak ma.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama