Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzcy rodzice będą mogli wybierać płeć dziecka

Irlandzcy rodzice będą mogli wybierać płeć dziecka
Irlandia zmienia prawo związane m.in. z zapłodnieniem in vitro.(Fot. Thinkstock)
Już niebawem irlandzcy rodzice mogą zyskać prawo wyboru płci potomka. Zapis jest częścią propozycji ustawy regulującej leczenie bezpłodności.
Reklama

Jak poinformował wczoraj dyrektor medyczny ministerstwa zdrowia, już wkrótce w Irlandii będzie dozwolone stosowanie diagnostyki preimplantacyjnej. Dzięki niej rodzice będę mogli decydować o płci dziecka i zapłodnieniu zdrowym zarodkiem - w celu zapobiegania przekazywaniu chorób genetycznych.

"Wybór płci będzie możliwy tylko w przypadkach znacznego zagrożenia przekazania poważnej choroby genetycznej” - wyjaśnił szef sejmowej komisji zdrowia dr Tony Holohan.

Jak informuje Independent.ie, komisja pracuje obecnie nad kształtem pierwszej w Irlandii ustawy o leczeniu bezpłodności. W tej chwili działanie klinik i przeprowadzanie zabiegów nie jest na Zielonej Wyspie objęte żadną regulacją.

Proponowana legislacja zakłada powołanie organu nadzorującego Assisted Human Regulatory Authority. Inne założenia to zezwolenie na wykorzystywanie za zgodą rodziców nadliczbowych zarodków do badań oraz umożliwienie badania pod kątem płodności kobiet do 47. roku życia. Ograniczenia wiekowego nie przewiduje się wobec mężczyzn.

Dopuszczona ponadto ma być surogacja – jednak pod warunkiem, że nie będzie to usługa płatna. Dodatkowo, wszelkie porozumienia w tym zakresie będą musiały być zaaprobowane przez organ nadzorczy.

"Trzeba również ustalić wysokość dopłat państwa do zabiegów sztucznego zapłodnienia. Obecnie kosztują one tysiące euro i całość muszą pokryć rodzice. Dofinansowanie ma być dostępne również dla osób samotnych i par jednopłciowych” - wskazał ekspert.

Po opracowaniu projekt ustawy będzie musiał być w najbliższych miesiącach dopracowany przez ministerstwo sprawiedliwości oraz radę ministrów.

 

  Komentarze


  • Borysek
   18 stycznia, 15:23

   Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską, Bog dal nam 10 przykazan Bozych a diabel tylko jedno rob co chcesz ...a potem nedza i rozpacz.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama