Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandii grożą kary i procesy sądowe w związku z niewdrożeniem dyrektyw UE

Irlandii grożą kary i procesy sądowe w związku z niewdrożeniem dyrektyw UE
Irlandia nie wdrożyła kluczowych unijnych dyrektyw, przez co Komisja Europejska może ją ukarać. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska (KE) może nałożyć na Irlandię kary finansowe i wszcząć postępowanie sądowe w związku z niewdrożeniem przez nią kluczowych dyrektyw UE dotyczących zwalczania przestępczości i kwestii związanych z ochroną środowiska – donosi Irishexaminer.com.
Reklama
Reklama

Dyrektywy unijne, których Irlandia nie wdrożyła, dotyczą m.in. problemu finansowania terroryzmu, używania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych oraz wydobywania torfu. Wspomniane dyrektywy powinny być wdrożone już ponad rok temu.

Jedna z nich dotyczy przepisów UE ułatwiających wykorzystywanie informacji do walki z problemem tzw. prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych poważnych przestępstw, poprzez umożliwienie wyznaczonym organom ścigania łatwiejszego dostępu do informacji o rachunkach bankowych. Państwa członkowskie UE zgodziły się przyjąć tę dyrektywę do 1 sierpnia 2021 roku.

Komisja Europejska poinformowała jednocześnie, że podejmie również kroki prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, w tym Irlandii, aby zmusić je do wdrożenia dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Ma to na celu zmniejszenie wpływu niektórych produktów z plastiku na środowisko i zdrowie ludzi.

W styczniu 2022 r. KE wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państw członkowskich i w pierwszej kolejności wysłała wezwania do usunięcia uchybień do 16 państw członkowskich, które nie wdrożyły jeszcze dyrektywy w sprawie jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych do przepisów prawa krajowego.

Wprowadzenia zmian w przepisach brakuje jeszcze w Belgii, Estonii, Irlandii, Chorwacji, na Łotwie, w Polsce, Portugalii, Słowenii i Finlandii, dlatego KE postanowiła wystosować do tych państw pisemne wezwania.

Wspomniane państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i podjęcie niezbędnych działań. W przeciwnym razie KE może zdecydować o skierowaniu tych przypadków do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z wnioskiem o nałożenie kar finansowych.

Czytaj więcej:

Irlandia ukarała Instagram grzywną w wysokości 402 milionów dolarów

Najbliższe miesiące w Unii Europejskiej będą sprawdzianem dla unii energetycznej

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama