Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia ostrzega przed "tragicznymi" skutkami Brexitu bez umowy

Irlandia ostrzega przed "tragicznymi" skutkami Brexitu bez umowy
Polityka celna, proponowana przez Londyn, będzie wyjątkowo szkodliwa dla irlandzkiego eksportu. (Fot. Getty Images)
Brexit bez porozumienia może być dużym szokiem dla irlandzkiej gospodarki, doprowadzając m.in. do niedoborów żywności i utraty miejsc pracy - stwierdzono w najnowszym rządowym raporcie.
Reklama

"Brexit będzie wydarzeniem bezprecedensowym, wywołującym zakłócenia i poważne negatywne skutki gospodarcze" - podkreślił w analizie rząd Irlandii, zaznaczając, że taki scenariusz może kosztować Zieloną Wyspę nawet 6 miliardów funtów.

"Najprawdopodobniej w najbardziej narażonych sektorach wiele osób straci pracę, przy szacowanym wzroście bezrobocia o 50–55 tys." - dodano. Podkreślono, że - "w zależności od skali szoku gospodarczego - twardy Brexit może powodować deficyt nominalny w regionie w granicach 0,5-1,5 proc. PKB na przyszły rok".

Irlandia każdego roku dostarcza na Wyspy 300 tysięcy ton wołowiny. (Fot. Getty Images)

W sprawozdaniu stwierdzono, że choć podejmowane są wysiłki w celu złagodzenia wszelkich negatywnych konsekwencji (cła i dodatkowe kontrole), to - przynajmniej w początkowym okresie - handel na Morzu Irlandzkim będzie bardzo zakłócony.

13 marca Wielka Brytania opublikowała propozycje ceł, które miałyby obowiązywać w przypadku Brexitu bez umowy

"Wyjątkowo narażony na twardy Brexit" jest irlandzki sektor rolno-spożywczy - rynek brytyjski generuje 40 proc. wartości irlandzkiego eksportu ogółem, z naciskiem na wołowinę, ser cheddar i grzyby.

Irlandia każdego roku dostarcza na Wyspy ok. 300 tysięcy ton wołowiny.

 

  Komentarze


  • Fadel
   16 lipca, 09:11

   Ciekawe, co Brytyjczycy będą jeść po niekontrolowanym Brexicie? Chlorowane kurczaki? Jak im zbrzydną, to kupią irlandzkie produkty. Po wyższych niż obecnie cenach.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama