Menu

Irlandia: Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie ws. ekstradycji Polaka

Irlandia: Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie ws. ekstradycji Polaka
W listopadzie ub. roku sędzia Aileen Donnelly wyraziła zgodę na ekstradycję Artura C. (Fot. Flickr.com)
Sąd Najwyższy w Irlandii wyraził zgodę na rozpatrzenie apelacji ws. ekstradycji oskarżonego m.in. o handel narkotykami Artura C. Tym samym rozstrzygnie, czy reforma systemu sprawiedliwości w Polsce może zagrażać jego prawu do uczciwego procesu - informuje 'Irish Examiner'.
Reklama

Wniosek w trybie przyspieszonym złożyli w imieniu Artura C. jego prawnicy. Zdaniem obrońców, 31-latek, podejrzany m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handel narkotykami, nie powinien zostać wydany polskim władzom z obawy na możliwość naruszenia prawa do uczciwego procesu.

Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia Polak pozostanie w irlandzkim areszcie.

W listopadzie ub. roku sędzia Aileen Donnelly wyraziła zgodę na ekstradycję Artura C. w związku z brakiem wystarczających dowodów na rażące naruszenie prawa do sprawiedliwego procesu w Polsce. "Choć istnieje realne zagrożenie związane z brakiem niezależności sądów w Polsce ze względu na systemowe lub ogólne braki, to same w sobie nie naruszają one prawa do uczciwego procesu" - argumentowała.

W uzasadnieniu wyroku zwróciła jednak uwagę na fakt, że wiceminister MSW Marcin Warchoł nazwał Polaka, zanim ten został skazany, "niebezpiecznym przestępcą związanym z mafią narkotykową".

Donnelly wydała wyrok w tej sprawie po wielomiesięcznej rozprawie i konsultacjach z Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczących wpływu oceny praworządności w Polsce na wykonywanie Europejskich Nakazów Aresztowania. 

 

  Komentarze


  • True 7
   6 marca, 20:25

   Sądy,hahaha.Tylko Bóg najwyższy ,ma prawo osądzać i sądzić ,żywych i umarłych.Tak jak by każdy zapomniał ,o tym, że najważniejsze jest tylko to ,dlaczego dochodzi ,do tego typu występów.???Sąd i kara ma czegoś nauczyć?Chyba tylko pogorszyć.Wszyscy powinni zająć się polityką dającą odpowiednią prace za odpowiednie wynagrodzenie.A przynależność do różnych grup przestępczych,bardzo szybko by się skończyła.Więc może najpierw zacznijmy od nas samych .

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama