Menu

Irlandia: Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie ws. ekstradycji Polaka

Irlandia: Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołanie ws. ekstradycji Polaka
W listopadzie ub. roku sędzia Aileen Donnelly wyraziła zgodę na ekstradycję Artura C. (Fot. Flickr.com)
Sąd Najwyższy w Irlandii wyraził zgodę na rozpatrzenie apelacji ws. ekstradycji oskarżonego m.in. o handel narkotykami Artura C. Tym samym rozstrzygnie, czy reforma systemu sprawiedliwości w Polsce może zagrażać jego prawu do uczciwego procesu - informuje 'Irish Examiner'.
Reklama

Wniosek w trybie przyspieszonym złożyli w imieniu Artura C. jego prawnicy. Zdaniem obrońców, 31-latek, podejrzany m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handel narkotykami, nie powinien zostać wydany polskim władzom z obawy na możliwość naruszenia prawa do uczciwego procesu.

Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia Polak pozostanie w irlandzkim areszcie.

W listopadzie ub. roku sędzia Aileen Donnelly wyraziła zgodę na ekstradycję Artura C. w związku z brakiem wystarczających dowodów na rażące naruszenie prawa do sprawiedliwego procesu w Polsce. "Choć istnieje realne zagrożenie związane z brakiem niezależności sądów w Polsce ze względu na systemowe lub ogólne braki, to same w sobie nie naruszają one prawa do uczciwego procesu" - argumentowała.

W uzasadnieniu wyroku zwróciła jednak uwagę na fakt, że wiceminister MSW Marcin Warchoł nazwał Polaka, zanim ten został skazany, "niebezpiecznym przestępcą związanym z mafią narkotykową".

Donnelly wydała wyrok w tej sprawie po wielomiesięcznej rozprawie i konsultacjach z Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczących wpływu oceny praworządności w Polsce na wykonywanie Europejskich Nakazów Aresztowania. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama