Menu

Irlandia: Rząd przedłużył i nieco złagodził restrykcje spowodowane koronawirusem

Irlandia: Rząd przedłużył i nieco złagodził restrykcje spowodowane koronawirusem
Leo Varadkar przedstawił także pięcioetapowy plan znoszenia ograniczeń. (Fot. Getty Images)
Rząd Irlandii przedłużył wczoraj o dwa tygodnie - do 18 maja - restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa, ale zarazem nieco je złagodził i przedstawił plan ich dalszego znoszenia.
Reklama

Jak wyjaśnił wczoraj wieczorem p.o. premiera kraju Leo Varadkar, potrzebne są jeszcze kolejne dwa tygodnie daleko idących ograniczeń, by jeszcze bardziej osłabić wirusa. Ostrzegł też, że ryzyko drugiej fali epidemii cały czas istnieje, a jeśli restrykcje zostaną zniesione zbyt wcześnie, wszystko co udało się do tej pory osiągnąć, może zostać utracone.

Varadkar dodał, że od wtorku osoby powyżej 70. roku życia, które obecnie mają całkowity zakaz opuszczania domów, będą mogły wychodzić, o ile będą unikać kontaktów z innymi ludźmi. W przypadku pozostałych osób zwiększona zostanie odległość o jaką mogą się oddalać od domów - z dwóch km do pięciu.

Przedstawił również pięcioetapowy plan znoszenia ograniczeń. Rozpocznie się on 18 maja, a poszczególne etapy mają być wprowadzane w odstępach trzytygodniowych i pod warunkiem, że epidemia cały czas będzie utrzymywana pod kontrolą. W pierwszym etapie do pracy będą mogły wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz, np. na budowach, otwarte zostaną też sklepy ogrodnicze, z narzędziami oraz warsztaty. Ponadto małe grupy znajomych będą mogły się spotykać na zewnątrz i będzie mogła być wznowiona niektóra aktywność sportowa w małych grupach też na zewnątrz. Przywrócone zostaną również regularne wizyty lekarskie.

Premier Zielonej Wyspy ostrzegł, że jeśli restrykcje zostaną zniesione zbyt wcześnie, wszystko co udało się do tej pory osiągnąć, może zostać utracone. (Fot. Getty Images)

Varadkar zapowiedział, że dziś rząd spotka się, żeby rozmawiać o krokach w celu wznowienia działalności gospodarczej. Wspomniał też, że w kolejnych fazach otwarte zostaną bary, restauracje, przedszkola, kina i siłownie, ale nie sprecyzował kiedy dokładnie to nastąpi. Natomiast szkoły i uniwersytety otworzą się z powrotem dopiero wraz nowym rokiem szkolnym i akademickim, czyli we wrześniu i październiku.

Wcześniej irlandzkie ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły kolejne 34 osoby, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1 265. Wykryto również następne 221 zakażeń i ich liczba tym samym zwiększyła się do 20 833.

Czytaj więcej:

Irlandia: Premier Varadkar wraca do praktyki lekarskiej, by walczyć z epidemią

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama