Menu

Irlandia: Nowe zasady pomagają zaoszczędzić na kredycie hipotecznym

Irlandia: Nowe zasady pomagają zaoszczędzić na kredycie hipotecznym
Irlandia zmienia prawo bankowe na korzyść kredytobiorców. (Fot. Getty Images)
Od ubiegłego tygodnia irlandzkie banki mają obowiązek informowania klientów o możliwych oszczędnościach na kredycie hipotecznym. Przepisy mają na celu ułatwienie zmiany planu na tańszy.
Reklama

Zgodnie z nowymi zasadami Banku Centralnego, instytucje finansowe mają obowiązek informowania klientów o zakończeniu umowy o stałym oprocentowaniu z 60-dniowym wyprzedzeniem oraz o wysokości nowych opłat.

Osoby, które spłacają pożyczkę o zmiennym oprocentowaniu, muszą z kolei być informowane co roku, czy istnieje możliwość zmiany planu kredytu na tańszy.

“Zasady takie po pierwsze ułatwiają konsumentom wybieranie między pożyczkami poprzez uproszczenie procesu; po drugie, zasięgnięcie informacji o tym, kiedy i czy powinni zmienić plan” - tłumaczy Daragh Cassidy z porównywarki internetowej Bonkers.ie.

Zmiany w Consumer Protection Code oznaczają jednym słowem, że banki mają teraz obowiązek informować konsumentów w przypadku pojawienia się możliwości zaoszczędzenia na spłatach oraz jak to zrobić. Celem Banku Centralnego jest “danie klientom większej przejrzystości oraz ułatwienie zmiany pożyczkodawcy”.

“Gdy rozmawiamy z osobami o tym, dlaczego nie zmieniają firmy kredytowej, tłumaczą, że proces jest zbyt skomplikowany, a także iż nie wiedzą, ile mogliby w ten sposób faktycznie zaoszczędzić. Teraz te problemy zostaną rozwiązane” - podsumowuje specjalista.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama