Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Odrzucono usunięcie z konstytucji słów o obowiązkach domowych kobiet

Irlandia: Odrzucono usunięcie z konstytucji słów o obowiązkach domowych kobiet
67,7 proc. głosujących w referendum było przeciwnych zmianom w konstytucji. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Irlandii niespodziewanie sprzeciwili się w piątkowym referendum propozycji zmiany treści dwóch artykułów konstytucji, które mówią o roli rodziny i obowiązkach domowych kobiet. Wbrew sondażom i stanowisku rządu, obie poprawki odrzucono wyraźną większością głosów.
Reklama
Reklama

W referendum głosowano nad poprawkami nr 39 i nr 40 do konstytucji. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany treści art. 41.1 i 41.3 konstytucji.

Rząd zaproponował, by słowa mówiące, że "państwo uznaje rodzinę za naturalną, pierwotną i podstawową komórkę społeczną" zmienić na "państwo uznaje rodzinę, czy to opartą na małżeństwie, czy też innej trwałej relacji, za naturalną, pierwotną i podstawową komórkę społeczną", a z fragmentu stanowiącego, że "państwo zobowiązuje się strzec ze szczególną troską instytucji małżeństwa, na której opiera się rodzina, i chronić ją przed atakami" usunąć słowa "na której opiera się rodzina".

Poprawka nr 40 dotyczyła zmiany treści art. 41.2, który stwierdza, że "państwo uznaje, iż poprzez swoje życie w domu kobieta daje państwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć wspólnego dobra" oraz że "matki nie będą zmuszone przez konieczność ekonomiczną do angażowania się w pracę, zaniedbując swoje obowiązki w domu".

Wyniki referendum są dużym zaskoczeniem dla rządu... (Fot. Getty Images)

Rządowa propozycją przewidywała usunięcie obu tych fragmentów i zastąpienie ich słowami: "państwo uznaje, że świadczenie opieki przez członków rodziny na rzecz siebie nawzajem ze względu na istniejące między nimi więzi daje społeczeństwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć wspólnego dobra, i będzie dążyć do wspierania takiego świadczenia".

Zgodnie z ogłoszonymi wczoraj wieczorem wynikami, za przyjęciem poprawki nr 39 opowiedziało się 32,3 proc. głosujących w referendum, a przeciwko - 67,7 proc., przy frekwencji wynoszącej 44,4 proc. Pełnych wyników głosowania w sprawie poprawki nr 40 jeszcze nie ma, ale cząstkowe wskazują, że została odrzucona podobnym stosunkiem głosów, poza tym, rząd już przyznał, że w tej sprawie też przegrał.

Wyniki są dużym zaskoczeniem, bo wszystkie sondaże wskazywały, że obie poprawki zostaną łatwo przyjęte - poparcie dla nich deklarowało około połowy ankietowanych, a przeciwko była jedna czwarta. Zarazem wskazywano na sporą liczbę niezdecydowanych oraz na to, że prawdopodobnie będzie niska frekwencja, a to zwykle sprzyja przeciwnikom zmian.

Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych rezultatów premier Leo Varadkar, który mówił, że chce usunąć "seksistowskie" i "przestarzałe" zwroty z konstytucji, przyznał, iż obie poprawki zostały "całkowicie pokonane przy godnej uznania frekwencji".

"Naszym obowiązkiem było przekonanie większości ludzi do głosowania na tak i najwyraźniej nam się to nie udało" - powiedział Varadkar. Do przyjęcia obu poprawek przekonywały niemal wszystkie partie reprezentowane w parlamencie, o ich odrzucenie apelował irlandzki Kościół katolicki.

W Irlandii każda zmiana w pochodzącej z 1937 roku konstytucji musi być zaaprobowana w referendum.

Czytaj więcej:

Irlandia: Nowi najemcy muszą płacić prawie 1 600 euro miesięcznie za czynsz

Irlandia: Od 1 maja zasiłek rodzinny będzie przysługiwał także na 18-latków

Irlandia: Referendum w sprawie usunięcia z konstytucji słów o obowiązkach domowych kobiet

  Komentarze
  • Andrzej
   10 marca, 14:15

   I bardzo dobrze.Pozdrawiam feministki.

  • Lukasz
   10 marca, 15:05

   Kolejny dowód na to, że ludzie zaczynają się budzić z pseudo tęczowego letargu. Dzięki Bogu.

  • Jean Claude Vam Da
   10 marca, 23:56

   Jusz JA nie bede przypominal kobiecie co do jej obowiázkuw nalerzy,no chyba
   ze zajdzie taka potszeba(odpukac w niemalowane),ale puki co to robi co powinna,bez pszypominania

  • Sowa
   11 marca, 10:19

   Bóg, Honor, Ojczyzna. Właśnie większość Polaków o to walczy z Unią przede wszystkim. Miesza się w g lowach ludziom i wychodzi totalny kogiel-mogiel. Irlandczycy to silni psychicznie ludzie odporni na MANIPULACJĘ polityków i mediów. Tak trzymać

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2024
  GBP 5.1616 złEUR 4.3608 złUSD 4.0728 złCHF 4.5670 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama