Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: 37-letni Simon Harris nowym premierem, najmłodszym w historii kraju

Irlandia: 37-letni Simon Harris nowym premierem, najmłodszym w historii kraju
Został posłem w wieku 24 lat, a premierem - mając 37. (Fot. PAUL FAITH/AFP via Getty Images)
Irlandzki parlament zatwierdził 37-letniego Simona Harrisa na stanowisku nowego premiera kraju. Dotychczasowy minister szkolnictwa wyższego, innowacji i nauki został tym samym najmłodszym szefem rządu w historii Irlandii.
Reklama
Reklama

Harris zastąpił na tym stanowisku Leo Varadkara, który 20 marca niespodziewanie ogłosił rezygnację z funkcji premiera oraz lidera współrządzącej, centroprawicowej partii Fine Gael.

Ponieważ rządząca koalicja się nie zmieniła, wynik wtorkowego głosowania w irlandzkim parlamencie był łatwy do przewidzenia - kandydaturę Harrisa, który od dwóch tygodni jest też liderem Fine Gael, poparło 88 posłów, przeciwnych było 69.

Po głosowaniu w parlamencie Harris zaznaczył, że przyjmuje nową rolę "w duchu pokory, gotowy na wyzwanie, pełen energii i determinacji w tym, co można osiągnąć", i zapewnił, że chce być premierem wszystkich ludzi, niezależnie od ich poglądów politycznych.

"Irlandzka historia to opowieść o nadziei, duch optymizmu podtrzymywał nas w najciemniejszych dniach. A dziś po raz kolejny musimy zapewnić, by oświetlał on naszą drogę naprzód. Nie popełnijmy błędu polegającego na poddaniu się pesymizmowi i rozpaczy co do naszej przyszłości" - mówił.

Nowy premier jest żonaty z Caoimhe Wade, ma syna i córkę. Zdiagnozowano u niego chorobę Crohna. (Fot. Getty Images)

Harris został posłem mając 24 lata, a w 2016 roku, w wieku niespełna 30 lat - ministrem zdrowia. Pełnił to stanowisko w początkowej fazie pandemii Covid-19, co przyczyniło się do jego publicznej rozpoznawalności.

Miano najmłodszego premiera w historii Irlandii odebrał swojemu bezpośredniemu poprzednikowi - Varadkar obejmując w 2017 roku urząd po raz pierwszy, miał 38 lat.

Harris poprowadzi Fine Gael do następnych wyborów do parlamentu, które muszą się odbyć najpóźniej w marcu przyszłego roku.

Fine Gael tworzy trójpartyjną koalicję z Fianna Fail i Partią Zielonych, ale w sondażach poparcia - z wyraźną, choć zmniejszającą się przewagą - prowadzi opozycyjna, lewicowo-nacjonalistyczna partia Sinn Fein. Fine Gael znajduje się na drugim miejscu. 

Czytaj więcej:

Irlandia: Premier Varadkar niespodziewanie zapowiedział rezygnację

Irlandia: Minister szkolnictwa wyższego Harris faworytem do objęcia urzędu premiera

Przyszły premier Irlandii: Zjednoczenie wyspy jest aspiracją, ale nie priorytetem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama