Menu

Irlandczycy na bakier z czytaniem i pisaniem

Irlandczycy na bakier z czytaniem i pisaniem
Co czwarty Irlandczyk nie potrafi w pamięci wykonać prostych kalkulacji matematycznych. (Fot. Thinkstock)
Dorośli Irlandczycy posiadają o wiele gorsze umiejętności czytania i pisania niż obywatele pozostałych najbardziej rozwiniętych krajów świata - wynika z raportu na temat edukacji i umiejętności dorosłego społeczeństwa, opublikowanego przez Organizację Rozwoju i Ekonomicznej Współpracy (OECD).
Reklama

Coroczny raport "Education at a Glance" (Edukacja w zarysie) dotyczy 34 państw członkowskich OECD, w tym 21 państw członkowskich UE (Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy).

Autorzy raportu zauważyli, że poziomowi wykształcenia nie zawsze odpowiada podobny poziom umiejętności. W UE wśród osób o podobnych kwalifikacjach istnieją znaczne różnice w poziomie umiejętności: absolwenci szkół średnich drugiego stopnia w państwach takich jak Holandia i Finlandia uzyskiwali podobne lub lepsze wyniki w zakresie umiejętności czytania i pisania w porównaniu z absolwentami wyższych uczelni z Irlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Przykładowo: odsetek osób w wieku 25-34 lat, posiadających umiejętność czytania i pisania, jest w Irlandii prawie 3 razy niższy niż w tej samej grupie wiekowej w Finlandii. Badania pokazują, iż jeden na sześciu dorosłych mieszkańców Zielonej Wyspy ma problem ze zrozumieniem prostych pisanych tekstów, a co czwarty nie potrafi w pamięci wykonać prostych kalkulacji matematycznych.

Jak informuje „The Journal”, Irlandia mimo wszystko jest w czołówce krajów o najwyższym współczynniku ukończenia szkoły średniej, a także szczyci się trzecim miejscem pod względem inwestycji i kształcenia swoich uczniów. 

Dokument zaznacza również, że nauczyciele pracujący w Irlandii są znacznie wyżej opłacani - co ma wpływ na ich stusunek do pracy pedagoga, pomimo iż godzą się pracować więcej niż w pozostałych krajach. 

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama