Menu

Irlandczycy, Polacy i Litwini największymi optymistami co do przyszłości UE

Irlandczycy, Polacy i Litwini największymi optymistami co do przyszłości UE
Najniższy poziom optymizmu występuje w Grecji i we Włoszech. (Fot. Getty Images)
W trudnym czasie pandemii wśród narodów Unii Europejskiej Irlandczycy, Polacy i Litwini są największymi optymistami co do przyszłości Wspólnoty - wynika z badania Eurobarometr, którego wyniki przedstawiła Komisja Europejska.
Reklama

"W trudnym okresie 60 proc. Europejczyków wyraża optymizm co do przyszłości UE. Najwyższe oceny optymizmu obserwuje się w Irlandii (81 proc.), na Litwie i w Polsce (po 75 proc.) oraz w Chorwacji (74 proc.). Najniższy poziom optymizmu występuje w Grecji (44 proc.) i we Włoszech (49 proc.), gdzie pesymizm przeważa nad optymizmem, oraz we Francji, gdzie opinie są podzielone po równo (49 proc. versus 49 proc.)" - informuje Komisja Europejska.

Gorzej jednak wyglądają opinie obywateli UE, jeśli chodzi o stan gospodarczy Wspólnoty. Od jesieni 2019 roku odsetek Europejczyków uważających, że obecna sytuacja ich gospodarki jest dobra, znacznie spadł (wynosi 34 proc., spadek o 13 punktów procentowych), podczas gdy odsetek respondentów, którzy oceniają tę sytuację jako złą, gwałtownie wzrósł (64 proc., wzrost o 14 punktów procentowych).

Jednocześnie 42 proc. uważa, że gospodarka ich kraju wyjdzie na prostą po negatywnych skutkach epidemii koronawirusa "w 2023 r. lub później".

Europejczycy są podzieleni co do środków podjętych przez UE w celu zwalczania pandemii - 45 proc. deklaruje się zadowolenie z nich, a 44 proc. niezadowolenie. Najbardziej o adekwatności podjętych środków przekonani są mieszkańcy Irlandii (71 proc.) oraz Węgier, Rumunii i Polski (po 60 proc.).

W siedmiu krajach UE większość respondentów jest niezadowolona z podjętych działań, zwłaszcza w Luksemburgu (63 proc.), Włoszech (58 proc.), Grecji i Czechach (po 55 proc.) oraz w Hiszpanii (52 proc.). W Austrii równy odsetek respondentów jest zadowolony i niezadowolony (po 47 proc.).

Badanie Eurobarometr zostało przeprowadzone w lipcu i sierpniu w drodze 26 681 wywiadów w 27 państwach członkowskich UE.

Czytaj więcej:

Sondaż: Polacy nie wierzą w Polexit

Polacy chcą kar za brak maseczki

7 na 10 Niemców chce utrzymania restrykcji związanych z koronawirusem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama