Menu

Iran rozważa 13 "scenariuszy zemsty" na USA

Iran rozważa 13 "scenariuszy zemsty" na USA
Iran - za zabicie Sulejmaniego - grozi "historycznym koszmarem dla Amerykanów". (Fot. Getty Images)
Iran rozważa 13 'scenariuszy zemsty' w odwecie za ubiegłotygodniowy atak amerykański w Bagdadzie, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani - ogłosił dzisiaj sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani, cytowany przez agencję Fars.
Reklama

"Amerykanie powinni wiedzieć, że do tej pory w radzie dyskutowano o 13 scenariuszach zemsty, a nawet jeśli istnieje konsensus co do najsłabszego scenariusza, przeprowadzenie go może być historycznym koszmarem dla Amerykanów" - zagroził Szamchani.

Tymczasem według irańskiego wiceministra spraw zagranicznych Abbasa Arakcziego, Iran "jest gotów na powrót do pełnego poszanowania" umowy nuklearnej zawartej w 2015 r. ze światowymi mocarstwami. Arakczi zamieścił wpis o tej treści na Twitterze, ale nie ujawnił żadnych informacji na temat ewentualnych warunków.

W niedzielę, dwa dni po zabiciu przez siły USA w Bagdadzie generała Sulejmaniego, władze Iranu ogłosiły, że nie będą już stosować się do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej. USA wycofały się z tego porozumienia w maju 2018 roku.

W oświadczeniu Iran zapowiedział, że nie będzie przestrzegał ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie.

Teheran zastrzegł wszelako, że będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Iran. Dodano, że władze Iranu są dalej otwarte na negocjacje z europejskimi partnerami. 

Czytaj więcej:

W nalocie USA zginął generał Iranu. Teheran zapowiada zemstę

Apel Johnsona, Merkel i Macrona ws. konfliktu na Bliskim Wschodzie

Tysiące ludzi w centrum Bagdadu krzyczących: "śmierć Ameryce"

Trump: Jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, uderzymy w 52 miejscach

Brytyjskie MSZ: "Nie chcemy być świadkami wielkiej wojny"

Dla Demokratów Trump gorszy od uderzenia meteorytu

  Komentarze
  • Normalny to on nie jest
   7 stycznia, 14:35

   Trump to jak małpa z brzytwą

  • Tom
   7 stycznia, 18:39

   baju baju jak zwykle. Pokrzyczą trochę do kamery, spalą parę amerykańskich flag i na tym się skończy. Nikt nie będzie nadstawiał tyłka z powodu jednego, ubitego arabskiego gada.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama