Menu

Iran: Ambasador Wielkiej Brytanii wezwany do MSZ

Iran: Ambasador Wielkiej Brytanii wezwany do MSZ
Konflikt USA - Iran odbija się na Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu wezwało dzisiaj ambasadora Wielkiej Brytanii Roberta Macaire'a w związku z jego rzekomym udziałem w proteście przeciwko władzom w Teheranie - poinformowało ministerstwo na swojej stronie internetowej.
Reklama

"Dzisiaj Rob Macaire został wezwany w związku z jego niekonwencjonalnym zachowaniem polegającym na udziale w nielegalnym proteście w sobotę" - napisano w oświadczeniu na stronie MSZ.

Przed budynkiem ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie demonstrowała dzisiaj irańska milicja Basidż powiązana z elitarną formacją irańskich sił zbrojnych Strażnicy Rewolucji. Jak podały irańskie media, domagała się zamknięcia placówki.

Wczoraj Macaire został na godzinę zatrzymany przez policję za rzekomy udział w wiecu. Zarzucono mu podżeganie ludności do antyrządowych wystąpień.

Ambasador zaprzeczył dziś, aby poprzedniego dnia uczestniczył w demonstracji. "Poszedłem na wydarzenie określanie jako czuwanie dla ofiar tragedii ukraińskiego samolotu" - napisał na Twitterze. "Opuściłem miejsce pięć minut po tym, gdy zaczęto wznosić okrzyki przeciwko władzom" - podkreślił.

Brytyjskie MSZ potępiło zatrzymanie swego ambasadora i określiło je jako "rażące naruszenie prawa międzynarodowego".

Wiec w Teheranie został zorganizowany, gdy rząd irański przyznał, że jego armia przez pomyłkę zestrzeliła ukraiński samolot pasażerski ze 176 osobami na pokładzie. W manifestacji wzięło udział ponad 1 000 osób.

Czytaj więcej:

W nalocie USA zginął generał Iranu. Teheran zapowiada zemstę

Johnson: Zestrzelenie samolotu "wzmacnia potrzebę deeskalacji napięcia"

  Komentarze
  • Tor
   12 stycznia, 23:06

   Chwała Iranowi

  • Polus
   13 stycznia, 12:20

   Brawo Iran. Prawdziwie suwerenny kraj.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama