Menu

Inflacja w Wielkiej Brytanii najniższa od 5 lat

Inflacja w Wielkiej Brytanii najniższa od 5 lat
W sierpniu tańsza była też odzież, co jest bardzo nietypowe dla tego okresu, bo do sklepów trafia wtedy jesienny asortyment. (Fot. Getty Images)
Stopa inflacji w brytyjskiej gospodarce spadła do najniższego poziomu od 2015 r. Ceny konsumenckie odnotowały w minionym miesiącu wzrost o zaledwie 0,2 proc. w ujęciu rocznym i spadek o 0,4 proc. w porównaniu z lipcem - poinformował dzisiaj Krajowy Urząd Statystyczny (ONS).
Reklama

Wśród przyczyn spowolnienia inflacji eksperci wymieniają obniżkę podatków przez rząd i inne działania, które miały wyrwać gospodarkę z recesji.

Chodzi m.in. program "Eat Out to Help Out", w ramach którego w sierpniu można było o połowę taniej zjeść posiłek na mieście. W efekcie ceny w restauracjach i kawiarniach były o 2,6 proc. niższe niż w sierpniu ubiegłego roku i spadły po raz pierwszy od 1989 roku.

Nie miały również miejsca obserwowane o tej porze roku podwyżki cen odzieży. Taniej można było również kupić bilety lotnicze, co miało związek ze spadkiem popytu na zagraniczne podróże w wyniku wprowadzenia ograniczeń dotyczących kwarantanny.

"Koszt posiłków poza domem znacznie spadł w sierpniu dzięki programowi Eat Out to Help Out i obniżce podatku VAT, a to doprowadziło z kolei do jednego z największych spadków rocznej stopy inflacji w ostatnich latach" - oświadczył Jonathan Athow z ONS .

Jak wskazuje BBC, niska inflacja jest dobra dla konsumentów i kredytobiorców, ale może być złą wiadomością dla oszczędzających, ponieważ wpływa na stopy procentowe ustalane przez banki i inne instytucje finansowe.

Znaczące spowolnienie inflacji potwierdza też obawy związane z wychodzeniem gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, kiedy to w II kwartale brytyjski PKB skurczył się o ponad 20 proc.

Czytaj więcej:

Kolejne programy rządu UK. Niższa stawka VAT i premie za utrzymanie miejsc pracy

Brytyjski PKB był o jedną czwartą niższy niż przed epidemią

Eksperci: Brytyjska gospodarka "wyzdrowieje" dopiero za 4 lata

UK oficjalnie w recesji. PKB spadło w II kwartale o 20 procent

Ponad 100 mln razy skorzystano z rabatów na jedzenie poza domem

Brytyjska gospodarka "zdrowieje". Rośnie trzeci miesiąc z rzędu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama