Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Indie ograniczą liczbę krajowych turystów wpuszczanych do Tadź Mahal

Indie ograniczą liczbę krajowych turystów wpuszczanych do Tadź Mahal
Budowa Tadź Mahalu trwała dwadzieścia dwa lata (1632–1654) i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników... (Fot. Thinkstock)
Indie ograniczą do 40 tys. dziennie liczbę krajowych turystów wpuszczanych do słynnego mauzoleum Tadź Mahal pod Agrą, najpopularniejszego zabytku na subkontynencie. Ograniczenie nie dotyczy cudzoziemców, którzy za bilet płacą 25 razy więcej.
Reklama

O planowanych ograniczeniach poinformowały indyjskie władze, a o całej sprawie pisze indyjska i brytyjska prasa.

Indusi za wstęp do Tadź Mahal płacą 40 rupii i restrykcje nie będą ich dotyczyć, o ile zapłacą 1000 rupii, czyli 13 euro - tyle, ile obcokrajowcy.

Ograniczeniu ma podlegać także czas zwiedzania - do trzech godzin, zgodnie z propozycją Archeologicznego Nadzoru Indii (ASI), którą rozważa obecnie indyjskie ministerstwo ds. turystyki.

Słynne mauzoleum, nazywane "pomnikiem miłości", nakazał wznieść dla swojej ukochanej żony Szah Dżahan, zatrudniając w latach w 1631-48 tysiące specjalistów. Z białych marmurów, inkrustowanych kamieniami półszlachetnymi, powstało arcydzieło architektury dynastii Wielkich Mogołów (1526–1857), którzy po podboju Indii przez Babura stworzyli odrębną kulturę i styl sztuki, łączący elementy hinduskie, perskie i muzułmańskie.

Ale w ostatnich miesiącach na fali oficjalnie promowanego przez partię rządzącą hinduizmu nasiliła się krytyka Tadź Mahal jako marginalnego w historii Indii pomnika obcej dynastii, pochodzenia turecko-mongolskiego, potomków straszliwego Tamerlana, który posłuszeństwo podbitych ludów zapewniał terrorem i piramidami ściętych głów.

Jednak nazwanie zabytku słynnego z harmonijnych kształtów "skazą" i zgrzytem w pejzażu przez jednego z parlamentarzystów wywołało burzę.

Regularne kształty położonego 200 km na południe od Delhi mauzoleum z czterema minaretami co roku podziwiają miliony turystów, a demokratyzacja i powszechne naśladownictwo zachodnich obyczajów przez nową klasę średnią w Indiach znacznie zwiększyły liczbę turystów miejscowych.

Jak pisze agencja AFP, w tygodniu Tadź Mahal jest średnio odwiedzane przez 10 do 15 tys. ludzi dziennie, ale podczas weekendów liczba ich wzrasta nawet do 70 tys.

"Musimy zapewnić bezpieczeństwo zabytku jak i zwiedzających" - wyjaśnił agencji AFP przedstawiciel ASI, które od dłuższego czasu stara się ograniczyć ruch turystów w Tadź Mahal. W zeszłym tygodniu w tłumie przy wejściu doszło do poturbowania pięciu osób.

Jak podał brytyjski dziennik "The Guardian", Indie nie są turystyczną mekką i w światowej turystyce ich udział to zaledwie 1 proc. Znacznie więcej chętnych przyciąga Zakazane Miasto w Pekinie - około 15 mln rocznie czy Disneyland, zwiedzany w ciągu roku przez blisko 18 mln ludzi.

W 2016 roku Tadź Mahal zwiedziło według oficjalnych danych około 6,5 mln turystów. 

 

  Komentarze


  • Fghjklkj
   7 stycznia, 10:00

   Trzeba nie mieć wstydu zeby tam jechać.

  • Czytelnik anonimowy
   7 stycznia, 13:37

   Zbudujcie replike w pl albo angoli i poswieccie lady dianie

  • JASIO
   7 stycznia, 15:52

   NIE WIEM ,ALE CHYBA PISZE SIE TROCHE INNACZEJ -TAJ MAHAL ,A NIE TADZ.......PROSZE POPRAWIC ....SIE

  • Eko
   8 stycznia, 07:06

   Fghjkikj wstydz sie zeby hindusow nie potrafic odroznic od muzulmanstwa

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama