Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Imigranci będący ofiarami przemocy domowej boją się zgłaszać na policję

Imigranci będący ofiarami przemocy domowej boją się zgłaszać na policję
Ofiary przemocy domowej często mają poczucie, iż są pozostawione samym sobie. (Fot. Getty Images)
Osoby urodzone poza Wielką Brytanią, które doświadczają przemocy domowej, obawiają się zgłaszania swojej sprawy na policję - sugerują nowe dane, o których poinformowała brytyjska komisarz ds. przemocy domowej w Anglii i Walii (Domestic Abuse Commissioner for England and Wales) Nicole Jacobs. Jak wskazała, powodem jest strach przed możliwą deportacją.

Reklama
Reklama

Z danych, do których dotarła polityk wynika, że każda jednostka policji w Anglii i Walii stosuje praktykę zgłaszania ofiar przemocy domowej o pochodzeniu migranckim do służb Immigration Enforcement.

"To powstrzymuje ofiary do szukania pomocy i znacząco wzmacnia pozycję sprawców przemocy" - alarmuje Nicole Jacobs i wzywa Home Office do zmiany wytycznych dla służb policyjnych.

Policyjny organ National Police Chiefs' Council (NPCC) stoi na stanowisku, że ujawnianie statusu migracyjnego ofiar - poprzez ich zgłaszanie do Immigration Enforcement - nie jest standardową i rutynową praktyką.

Wiele ofiar przemocy domowej o korzeniach imigranckich rezygnuje z szukania wsparcia. (Fot. Getty Images)

Z danych pozyskanych przez komisarz wynika, że w okresie trzech lat do marca 2023 r. policjanci przekazali dane 537 ofiar przemocy domowej do urzędników Immigration Enforcement. Co ciekawe, żadne z tych zgłoszeń nie zakończyło się deportacją ani choćby aresztowaniem.

"Fakt, że nie podjęto żadnych działań pokazuje nam jedynie, że praktyka ta nikomu nie służy. Wzbudza jednak strach, zabiera ofiarom poczucie bezpieczeństwa i generuje duże koszty dla społeczeństwa" - podkreśliła komisarz Nicole Jacobs.

W raporcie podała przypadek kobiety z Ameryki Łacińskiej, której brytyjski partner fałszywie obiecał poślubić ją przed wygaśnięciem wizy turystycznej. Zamiast tego zaczął ją kontrolować i stosować wobec niej poważne groźby. Kobieta - po apelach organizacji pomocowych - udała się na policję, która następnie skontaktowała się ze służbami imigracyjnymi. W efekcie ofiara całkowicie zerwała kontakt z osobami, które doradziły jej tego rodzaju ruch.

"W momencie, gdy ofiary zwracają się na policję, prosząc o ochronę przed przemocą, spotyka je to, czego wiele osób pochodzących spoza UK obawia się najbardziej - kontakt z organami imigracyjnymi" - zauważa Nicole Jacobs.

Gdzie szukać pomocy, gdy dotyka nas problem przemocy domowej? Odpowiednie wskazówki i wsparcie można uzyskać po polsku, dzwoniąc lub pisząc do Eastern European Resources Centre: tel. 075 2185 7415; e-mail: info@eerc.org.uk. 

Czytaj więcej:

UK: Ofiary przemocy domowej zgłaszają się na policję kilka razy, zanim podejmie ona działania

Oszuści zajmujący się współczesnym niewolnictwem wykorzystują sytuację niedoboru pracowników opieki

    Komentarze
    • Celestyn76
      9 listopada 2023, 20:03

      A co z ofiarami nielegalnych imigrantów?

    • Asia
      10 listopada 2023, 08:04

      nie widze tego w swoim otoczeniu a jestem w UK 15 lat. I Polacy i inne narodowosci jak Wlosi od razu dzwonia po policje. I chwala sobie ich pomoc w takich przypadkach. Czesto powazniej traktuja przemoc domowa niz kradzieze i ataki na osoby.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama