Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Imigracja w UK: Które branże zatrudniają najwięcej pracowników z UE?

Imigracja w UK: Które branże zatrudniają najwięcej pracowników z UE?
Wyższe umiejętności znajdziemy w "specjalistycznej" branży budowlanej i rolniczej. (Fot. Getty Images)
Premier Theresa May nakreśliła plany dotyczące nowego systemu imigracyjnego w Wielkiej Brytanii po Brexicie, które zakładają przede wszystkim ograniczenie napływu osób słabiej wykwalifikowanych. Które sektory będą najbardziej dotknięte końcem swobodnego przepływu osób?
Reklama
Reklama

May zapowiedziała całkowite zerwanie ze swobodą przepływu osób w ramach UE i preferencyjnym traktowaniem migrantów z państw Wspólnoty na rzecz systemu opartego na ocenie wartości migrantów, m.in. według kryterium poziomu wykształcenia i zarobków. "Zapewniamy, że rozpoznajemy potrzeby naszej gospodarki" - oświadczyła w wywiadze dla BBC. 

Które branże będą najbardziej dotknięte końcem swobodnego przepływu osób? Ostatnie sprawozdanie Migration Advisory Committee (MAC) w sprawie migracji zawiera dane statystyczne dotyczące odsetka pracowników z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) - to jest pozostałych 27 krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii - w każdym sektorze.

Obszar, który najbardziej zależy od imigrantów z EOG, to produkcja żywności i napojów. W 2016 r. stanowili oni około 25 proc. wszystkich pracowników tego sektora. Zatrudnienie w nim obcokrajowców poszybowało w górę od 2004 r. - wcześniej z krajów UE, z wykluczeniem Wielkiej Brytanii, pochodziło zaledwie 2,6 proc. pracowników.

Te branże zatrudniają najwięcej pracowników z EOG. (Fot. BBC)

Kolejny najwyższy odsetek stanowią magazyny, w których 19 proc. zatrudnionych to imigranci z EOG, w tym Polacy. Chodzi przede wszystkim o duże sklepy detaliczne, np. centrum dystrybucyjne Amazon i Morrisons, gdzie pracownicy spoza UK stanowili odpowiednio połowę i jedną trzecią personelu.

Podczas gdy sektory te przyjmują do pracy najwięcej pracowników z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to zatrudniają stosunkowo niewielką część społeczeństwa Wielkiej Brytanii w wieku produkcyjnym - bo zaledwie 3 proc. 

Z drugiej strony, handel hurtowy i detaliczny zatrudnia około 15 proc. siły roboczej kraju, z czego 6 proc. pochodzi z państw EOG. W sektorze opieki społecznej pracę znalazło około 5 proc. społeczeństwa w wieku produkcyjnym, przy czym ok. 5 proc. pochodzi z pozostałych 27 krajów UE.

Obecnie jedyną branżą w kolejce do wszelkiego rodzaju zwolnień z nowych przepisów jest rolnictwo.

W raporcie MAC podkreślono również zróżnicowanie regionalne, przy czym północno-wschodnia i północno-zachodnia Anglia ma najniższy odsetek pracowników EOG, a Londyn i południowy wschód - najwyższy.

Theresa May obiecała również, że wysoko wykwalifikowani pracownicy będą traktowani priorytetowo, jeśli chodzi o imigrację po Brexicie. 

Obecnie, w przypadku imigrantów spoza Unii Europejskiej, niskie kwalifikacje obejmują opiekunów, kierowców, prace administracyjno-biurowe. Wyższe umiejętności znajdziemy w "specjalistycznej" branży budowlanej i rolniczej. Pracownicy wysoko wykwalifikowani to nauczyciele, naukowcy, inżynierowie, pracownicy służby zdrowia, w tym pielęgniarki i lekarze.

Jeżeli Wielka Brytania miałaby stosować ten sam system do migrantów z UE, jak obecnie używa dla osób spoza Unii, to same kwalifikacje by nie wystarczyły. Pracownicy będą musieli również zarabiać co najmniej 30 tys. funtów rocznie. Niektóre zawody, w tym pielęgniarki, matematycy i nauczyciele& przedmiotów ścisłych, byłyby wyłączone z tego progu wynagrodzenia.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama