Menu

Ibrahimovic na zawsze w Malmoe

Ibrahimovic na zawsze w Malmoe
Napastnik Los Angeles Galaxy i były kapitan piłkarskiej reprezentacji Szwecji Zlatan Ibrahimovic, po trzech latach oczekiwania i kłopotów z lokalizacją będzie miał swój pomnik, który zostanie odsłonięty 8 października przed stadionem Malmoe FF.
Reklama

„W ten sposób Zlatan powróci na zawsze do swojego rodzinnego miasta i klubu, w którym zaczynał swoją wielką karierę. Ta rzeźba, a raczej pomnik ku chwale naszego futbolu, będzie uhonorowaniem największego piłkarza w historii naszego kraju" - poinformował sekretarz generalny szwedzkiej federacji piłkarskiej (SvFF) Hakan Sjoestrand.

Rzeźba, wykonana z brązu, została pozłocona i ma o wysokość 2,7 metra, a razem z podstawą z czerwonego granitu 3,5 metra. Całość waży osiem ton.

Początkowo miała stanąć przed stadionem narodowym Friends Arena w Sztokholmie, co ogłosiła SvFF wiosna 2015 roku. Dzieło wykonał Peter Lund i było gotowe na galę piłkarską w 2016 roku, po której miało zostać odsłonięte.

Okazało się jednak, że rzeźba jest zbyt ciężka i miejsce nie spełnia wymogów bezpieczeństwa ze względu na podziemny garaż pod stadionem. Według policji, przeszkadzałaby w przypadku ewakuacji stadionu.

Rzeźba na trzy lata utknęła w magazynach SvFF i dopiero teraz, po porozumieniu się z władzami Malmoe, które podjęły ostateczną decyzję w poniedziałek, stanie na placu przed lokalnym stadionem.

Radna Malmoe Frida Trollmyr zaraz po po podjęciu decyzji powiedziała na łamach lokalnego dziennika „Sydsvenska Dagbladet", że „Ibrahimovic to wielki syn naszego miasta. Cieszymy się, że jego pomnik będzie stał tu, a nie gdzie indziej i liczymy, że sam piłkarz będzie obecny podczas odsłonięcia, co będzie wielkim wydarzeniem dla całego miasta".

Urodzony w Malmoe 37-letni dzisiaj Ibrahimovic zadebiutował w rozgrywkach najwyższej szwedzkiej ligi - Allsvenskan w Malmoe FF w 1999 roku. W 2001 roku został sprzedany do Ajaxu, a później grał w takich klubach jak Juventus, Inter, Barcelona, Paris Saint-Germain.

W latach 2001-2016 rozegrał w reprezentacji Szwecji 116 meczów, w których strzelił 62 bramki. Zrezygnował definitywnie z gry drużynie narodowej po mistrzostwach Europy w 2016 roku.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama