Menu

Huragan Dorian zbliża się do północnych Bahamów

Huragan Dorian zbliża się do północnych Bahamów
Huragan zbliża się do Florydy, ale najprawdopodobniej uniknie ona bezpośredniego uderzenia... (Fot. Getty Images)
Huragan Dorian niosący wiatr o szybkości 240 km/godz i ulewny deszcz, zbliża się do północnych Bahamów, gdzie zarządzono częściową ewakuację i zamknięto większość hoteli. Właściwy atak żywiołu ma nastąpić dzisiaj.
Reklama

W sobotę o godz. 8:00 czasu miejscowego (godz. 13:00 w UK, 14:00 w Polsce) Dorian znajdował się 450 km na wschód od północno-zachodnich Bahamów i ponad 710 km na wschód od West Palm Beach. W weekend ma się przemieszczać w kierunku zachodnim, zbliżając się w poniedziałek do wschodniego wybrzeża Florydy, jednak uniknie ona bezpośredniego uderzenia.

Na początku przyszłego tygodnia według prognoz skręci na północ w niewielkiej odległości od wybrzeży stanów Karolina Południowa i Północna oraz Georgia, co może przynieść niebezpieczną falę sztormową, niszczycielskie wiatry o sile huraganu, ulewy i powodzie. 

Nawet jeśli żywioł nie wedrze się w głąb lądu, to duże zagrożenie mogą stanowić wzniecane przez wichurę wysokie fale, które mogą wywołać lokalne powodzie.

Amerykanie przygotowują się do "odwiedzin" Doriana... (Fot. Getty Images)

Na Bahamach turystów skierowano do tymczasowych schronów w szkołach i budynkach publicznych; stali mieszkańcy otrzymali polecenie ewakuacji.

Według wczorajszego komunikatu Krajowego Centrum Huraganów (NHC), prędkość wiatru towarzyszącego Dorianowi wzrosła do prawie 241,5 km na godz., a w porywach wynosiła jeszcze więcej. Zbliża to go do huraganu najwyższej kategorii 5, z wiatrem o prędkości 252,6 km/godz. lub większej.

Z powodu oczekiwanego ataku huraganu prezydent USA Donald Trump odwołał w ostatniej chwili przyjazd do Polski na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamiast niego do Warszawy udał się wiceprezydent Mike Pence; wizyta prezydenta ma odbyć się w innym terminie. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.07.2020
  GBP 4.958 złEUR 4.492 złUSD 3.957 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama