Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hongkong: Po 53 latach miasto traci status lidera wolności gospodarczej przez ingerencje Pekinu

Hongkong: Po 53 latach miasto traci status lidera wolności gospodarczej przez ingerencje Pekinu
Hongkong traci renomę miasta, które przoduje w liberalnym podejściu do gospodarki. (Fot. Getty Images)
Hongkong po raz pierwszy od 1975 r. nie zajął pierwszego miejsca w rankingu Wolności Gospodarczej Świata, ogłaszanego przez Instytut Frasera. Kanadyjski ośrodek analityczny za degradację obwinia ingerencje ze strony komunistycznych władz w Pekinie. Z takim poglądem nie zgadza się administracja Hongkongu – informuje niezależny portal Hong Kong Free Press.
Reklama
Reklama

Doroczny raport "Wolności gospodarczej świata" opracowywany jest przez Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network) – grupę niezależnych instytutów z 90 krajów, współpracujących pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Vancouver w Kanadzie.

Według Instytutu Frasera, Hongkong stracił status najbardziej wolnej gospodarki na świecie z powodu ciągłego ograniczania swobód obywatelskich i politycznych.

Singapur awansował z drugiego miejsca w zeszłorocznej edycji na szczyt indeksu spośród 165 jurysdykcji uwzględnionych w raporcie, wyprzedzając Hongkong o 0,01 punktu procentowego.

W ostatnich latach z Hongkongu wyjechało wielu mieszkańców, otrzymując specjalny status w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

"To pierwszy rok, w którym Hongkong nie zajął pierwszego miejsca w indeksie od czasu jego powstania i oczekuje się, że jego wynik będzie dalej spadał, ponieważ Komunistyczna Partia Chin nadal tłumi wszelkiego rodzaju wolność" - zauważył w oświadczeniu Fred McMahon, członek Instytutu.

W raporcie stwierdzono, że nowe bariery regulacyjne, utrudniające wejście na rynek, ograniczenia w zatrudnianiu obcokrajowców i rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej wpłynęły na wolność gospodarczą, podczas gdy "zwiększona ingerencja wojskowa w rządy prawa i erozja zaufania do niezależności sądownictwa i bezstronności sądów" wpłynęły na jego system prawny i prawa własności.

"Niedawny zwrot Hongkongu jest przykładem tego, jak wolność gospodarcza jest ściśle związana z wolnością obywatelską i polityczną" – wyjaśnił w raporcie Matthew Mitchell, ekspert Instytutu Frasera.

"Celem chińskiego rządu było rozprawienie się z politycznym i obywatelskim sprzeciwem. Represje te, w połączeniu z wysiłkami rządu, zmierzającymi do kontrolowania sektora prywatnego, nieuchronnie doprowadziły do ograniczenia wolności gospodarczej" – dodał.

"Chiny są wierne zasadzie jeden kraj, dwa systemy" - zapewnia rząd w Pekinie. (Fot. Getty Images)

W komunikacie prasowym administracja Hongkongu odrzuciła twierdzenia z raportu. "Zarzut przeciwko niezależności i bezstronności naszego sądownictwa jest całkowicie bezpodstawny i niepoparty obiektywnymi dowodami" – oznajmił rzecznik administracji.

Lojalny wobec władz w Pekinie rząd Hongkongu podkreślił, że "w pełni, wiernie i zdecydowanie wdraża zasady jeden kraj, dwa systemy i  to Hongkończycy zarządzają Hongkongiem" oraz wysokim poziomem autonomii opartym na ustawie zasadniczej, mini-konstytucji miasta.

Czytaj więcej:

Londyn czwartym na świecie najdroższym miastem dla przyjeżdżających tu do pracy cudzoziemców

Raport: Belgowie oficjalnie najbogatszym społeczeństwem na świecie

Raport brytyjskiej Izby Gmin: Tajwan jest faktycznie niepodległym państwem

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama