Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Holandia: Pracownicy z Polski pracują za najniższe stawki

Holandia: Pracownicy z Polski pracują za najniższe stawki
Aż 8 na 10 pracowników z Polski w Holandii zarabia mniej niż 15 euro za godzinę - ujawniono. (Fot. Getty Images)
Spośród wszystkich imigrantów w Holandii, to obywatele Polski okupują najmniej płatne zawody - ujawniono w najnowszym raporcie Statistics Netherlands (CBS). Jak zauważono, Polacy są nawet bardziej skłonni do pracy za mniej niż 10 euro na godzinę niż np. osoby z Niemiec, Hiszpanii czy Portugalii.
Reklama

Najnowsze badania CBS mają na celu pokazać dynamikę holenderskiego rynku pracy, który z roku na rok przyciąga do siebie coraz więcej imgirantów. Również wielu Polaków z Wysp rozważa wybór Holandii jako miejsca do życia, zwłaszcza w obliczu niepewności związanej z Brexitem.

Według aktualnych danych, w Holandi pracuje obecnie 180 tys. osób z obywatelstwem polskim. Aż 80 procent spośród nich zarabia mniej niż 15 euro na godzinę, a 20 procent z tej grupy otrzymuje stawkę mniejszą niż 10 euro.

Jak zauważono w raporcie, tylko 1 procent imigrantów z Polski może poszczycić się zarobkami większymi niż 30 euro na godzinę. Znacznie lepiej radzą sobie m.in. imigranci z Bułgarii, Rumunii czy Węgier, wśród których odsetek dobrze zarabiających jest pięciokrotnie wyższy. Aby oddać skalę porównania jeszcze bardziej, aż 35 procent wszystkich imigrantów z Wielkiej Brytanii w Holandii zarabia ponad 30 euro na godzinę.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej mają tendencję, aby podejmować się pracy w sektorze rolniczym i spożywczo-przemysłowym, który w całości bazuje na taniej sile roboczej.

W sumie w Irlandii pracuje obecnie 838 tys. obcokrajowców, a połowa z nich pochodzi z UE. Największą grupę stanowią Polacy (180 tys.), Niemcy (46 tys.) oraz Belgowie (28 tys.).

 

  Komentarze


  • Byłam...
   5 kwietnia, 13:10

   Odradzam wszystkim jakąkolwiek pracę w Holandii.Holender gorszy od Niemca. Już lepiej Dania lub Szwecja.

  • Fnec
   5 kwietnia, 16:35

   Zgadzam się z tym po części bo rzeczywiście Polacy (a tych jest większość z nich - 90%) nie znając języka pozwala się wykorzystywać przez podpisywanie niekorzystnych umów, całkowite uzależnienie od biura pracy w/s ubezpieczenia i zakwaterowania. Pensja 1500 na rękę pozostaje normą dla takich ludzi. Dlatego odradzam pracy przez biura, praca bezposrednio w firmie da co najmniej 1700eur. Obecnie mam min.2000 netto i co roku jest ok 2-3% podwyżek.Specjalista, rzemieślnik zarobi w holandii lekko 2500-3500. Jeśli wyjeżdżasz do Holandii to lepiej mieć jakiś plan.A jęz angielski bardziej w Anglii :)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama