Menu

Holandia: Pracownicy z Polski pracują za najniższe stawki

Holandia: Pracownicy z Polski pracują za najniższe stawki
Aż 8 na 10 pracowników z Polski w Holandii zarabia mniej niż 15 euro za godzinę - ujawniono. (Fot. Getty Images)
Spośród wszystkich imigrantów w Holandii, to obywatele Polski okupują najmniej płatne zawody - ujawniono w najnowszym raporcie Statistics Netherlands (CBS). Jak zauważono, Polacy są nawet bardziej skłonni do pracy za mniej niż 10 euro na godzinę niż np. osoby z Niemiec, Hiszpanii czy Portugalii.
Reklama

Najnowsze badania CBS mają na celu pokazać dynamikę holenderskiego rynku pracy, który z roku na rok przyciąga do siebie coraz więcej imgirantów. Również wielu Polaków z Wysp rozważa wybór Holandii jako miejsca do życia, zwłaszcza w obliczu niepewności związanej z Brexitem.

Według aktualnych danych, w Holandi pracuje obecnie 180 tys. osób z obywatelstwem polskim. Aż 80 procent spośród nich zarabia mniej niż 15 euro na godzinę, a 20 procent z tej grupy otrzymuje stawkę mniejszą niż 10 euro.

Jak zauważono w raporcie, tylko 1 procent imigrantów z Polski może poszczycić się zarobkami większymi niż 30 euro na godzinę. Znacznie lepiej radzą sobie m.in. imigranci z Bułgarii, Rumunii czy Węgier, wśród których odsetek dobrze zarabiających jest pięciokrotnie wyższy. Aby oddać skalę porównania jeszcze bardziej, aż 35 procent wszystkich imigrantów z Wielkiej Brytanii w Holandii zarabia ponad 30 euro na godzinę.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej mają tendencję, aby podejmować się pracy w sektorze rolniczym i spożywczo-przemysłowym, który w całości bazuje na taniej sile roboczej.

W sumie w Irlandii pracuje obecnie 838 tys. obcokrajowców, a połowa z nich pochodzi z UE. Największą grupę stanowią Polacy (180 tys.), Niemcy (46 tys.) oraz Belgowie (28 tys.).

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama