Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Holandia: Dalsza integracja UE nie jest konieczna

Holandia: Dalsza integracja UE nie jest konieczna
Mark Rutte przeciwny dalszej integracji UE. (Fot. Getty Images)
Brak konieczności dalszej integracji UE, niskie składki do budżetu Wspólnoty i powiązanie funduszy unijnych z reformami gospodarczymi i praworządnością - to główne elementy strategii dla UE po Brexicie holenderskiego premiera Marka Ruttego.
Reklama

W przemówieniu w Berlinie Rutte przekazał, że dalsza integracja UE "nie jest nieunikniona", i wezwał do "lepszego egzekwowania istniejących" umów, by "Bruksela służyła państwom członkowskim, a nie odwrotnie". UE nie jest "pociągiem pędzącym w kierunku federalizmu, którego nie da się zatrzymać" - dodał.

Jak zaznaczył, jest przeciwny podnoszeniu składek do budżetu unijnego i opowiada się za zapewnieniem jego "lepszych rezultatów". W wystąpieniu Rutte "starał się przedstawić Holandię jako największego jastrzębia budżetowego w UE".

Szef rządu w Hadze stwierdził również, iż fundusze unijne dla państw członkowskich powinny być powiązane z reformami gospodarczymi, praworządnością oraz przestrzeganiem porozumień, np. w sprawie przyjmowania uchodźców. "Unijna solidarność to dwukierunkowa ulica" - oznajmił.

Zdaniem Ruttego, UE musi "spełnić obietnice" dotyczące dobrobytu, bezpieczeństwa oraz stabilności, by powstrzymać "wzrost lewicowego i prawicowego populizmu". Jak zaznaczył, żadne państwo członkowskie nie poradzi sobie samodzielnie z "wielogłowymi potworami niepewności i niestabilności". "Nasza jednomyślność jest najlepszą bronią przeciwko temu" - dodał.

Było to "pierwsze tak poważne" przemówienie Ruttego na temat Europy, odkąd został premierem Holandii w 2010 roku - wskazał "Politico".  W październiku 2017 roku Rutte po raz trzeci stanął na czele rządu w Hadze po marcowym zwycięstwie wyborczym jego centroprawicowej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). W głosowaniu tym drugie miejsce zajęła antymigrancka i eurosceptyczna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, a wynik VVD był niższy o ponad 5 pkt proc. od tego w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2012 roku. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama