Menu

Hiszpania liderem bezrobocia wśród młodych ludzi w Europie

Hiszpania liderem bezrobocia wśród młodych ludzi w Europie
Stopa bezrobocia wśród hiszpańskiej młodzieży sięga aż 40,9 proc. Na zdjęciu Barcelona. (Fot. Getty Images)
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przyznał wczoraj, że bezrobocie wśród młodych ludzi w Hiszpanii jest 'niedopuszczalnie wysokie”, a jego kraj przoduje pod tym względem w Europie.
Reklama

Według ostatnich danych Eurostatu z listopada ub. roku, bezrobocie w Hiszpanii jest największe w całej Unii Europejskiej i wynosi 16,4 proc. Jest to ponad dwa razy więcej, niż wynosi unijna średnia szacowana na 7,5 proc. Jeszcze bardziej dramatycznie wygląda stopa bezrobocia wśród hiszpańskiej młodzieży. Sięga ona 40,9 proc.

Oznacza to, że ogólna liczba bezrobotnych w Hiszpanii w listopadzie wyniosła 3,76 mln, z czego 657 tys. to młodzi poniżej 25 lat. Tylko w ciągu jednego miesiąca liczba młodych bezrobotnych wzrosła o 30 tys., a wciągu jednego roku - o 187 tys. - wynika z danych Eurostatu.

"Jednym z najważniejszych zadań rządu jest zwiększenie szans na zatrudnienie młodzieży przez zatwierdzenie nowego prawa edukacyjnego, pogłębienie kompetencji cyfrowych oraz wprowadzenie zachęt dla firm, by zatrudniały młodych na płatne praktyki i szkolenia" - oświadczył Sanchez.

Na walkę z bezrobociem wśród młodzieży hiszpański rząd przeznaczy ponad 750 mln euro, tj. 10 proc. środków budżetowych na wzrost zatrudnienia w 2021 r.

Premier zwrócił uwagę na podjęte przez rząd działania w celu zapewnienia ochrony społecznej i ekonomicznej podczas kryzysu związanego z pandemią Covid-19, jak wprowadzenie mechanizmu wsparcia zatrudnienia, tzw. ERTE, zatwierdzenie minimalnego dochodu życiowego oraz ułatwienia dla finansowania przedsiębiorstw dzięki gwarancjom bankowym - poinformowała Europa Press.

Według unijnych statystyk z listopada, stopa bezrobocia wśród młodych ludzi poniżej 25 lat w UE wyniosła 17,7 proc. Odpowiada to liczbie 3,17 mln osób.

Czytaj więcej:

Polska z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE

Hiszpania: Bezrobocie młodych 3 razy wyższe niż średnia UE

Bezrobocie w UK wzrosło do najwyższego poziomu od 2017 r.

W Hiszpanii nasila się bezrobocie. Wzrosło już do 16,26 proc.

Bezrobocie w UK wciąż rośnie. ONS informuje o rekordowej liczbie zwolnień

  Komentarze
  • Smiech
   27 stycznia, 12:10

   Przecie lone sa w Unii ..a tu taka bieda ..
   Tak jest jak u wladzy jest cos na krztalt parti Razem

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama