Menu

Hiszpania: Właściciel baru skazany za odmowę obsługi czarnoskórych klientów

Hiszpania: Właściciel baru skazany za odmowę obsługi czarnoskórych klientów
Do zdarzenia doszło w nadmorskim miasteczku Arenys de Mar w Katalonii. (Fot. Getty Images)
Sąd w Arenys de Mar w prowincji Barcelona, w Katalonii, skazał wczoraj właściciela baru za odmowę obsłużenia pięciu czarnoskórych klientów. Restaurator musi zapłacić odszkodowanie w wys. 1 500 euro.
Reklama

Prowadząca sprawę sędzia orzekła, że odmawiając obsłużenia gości, właściciel baru działał z pobudek rasistowskich. Odnotowała, że zarówno pokrzywdzeni, jak i obecni w lokalu świadkowie przedstawili dowody na to, że głównym motywem negatywnego stosunku restauratora do klientów był kolor ich skóry.

“Oskarżony działał jak rasista” - stwierdziła sędzia, nakazując właścicielowi baru wypłatę każdemu z pięciu poszkodowanych 300 euro tytułem zadośćuczynienia za “działanie na szkodę ich godności”.

Skazany przez sąd Argentyńczyk twierdził podczas trwającego ponad dwa lata procesu, że sprawa jest “nieporozumieniem”, wynikającym ze słabej znajomości języka hiszpańskiego przez pięciu skarżących go Afrykańczyków.

Do zdarzenia, będącego przedmiotem procesu, doszło w prowadzonym przez obywatela Argentyny barze w katalońskim miasteczku Arenys de Mar w maju 2016 r. Według aktu oskarżenia, właściciel lokalu odmówił obsługi jednemu z czarnoskórych klientów, który w imieniu swoich czterech towarzyszy próbował złożyć zamówienie.

Pochodzący z Afryki klient miał usłyszeć przy ladzie od restauratora, że “w jego barze nie obsługuje się czarnych”. Następnie między mężczyznami doszło do utarczki słownej.

Z akt sprawy wynika, że po nieudanej próbie zamówienia posiłku składający zamówienie wrócił do stolika, przekonując swoich kompanów do opuszczenia lokalu. Kiedy ci próbowali negocjować, Argentyńczyk powtórzył, że “jego lokal nie jest dla czarnych”. Po kilku dniach od zdarzenia piątka Afrykańczyków złożyła w miejscowym sądzie pozew przeciwko właścicielowi baru.

 

  Komentarze


  • Ja
   10 lutego, 05:39

   Nienawisc nie zna granic!

  • Pełzająca cywilizacja
   10 lutego, 12:33

   ( Gościnność i tolerancja vs. utrzymanie status quo ) - Jestem bardzo ciekaw jak by sie zakończyła podobna sytuacja w Polsce ? Z jednej strony właściciel to właściciel i ze swoją własnością jak sama nazwa mówi moze w zasadzie wszystko , jednak wskazywanie na kolor skóry , religii czy kultury jako podstawy do innego traktowania to co innego i na np. polskim gruncie ciężka do rozsądzenia . A propos , jaki wymiar kary dostał nielegalnie przebywajacy imigrant , który zabił nożem za dwa napoje w kebabowni w Ełku ?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.10.2019
  GBP 4.945 złEUR 4.278 złUSD 3.847 złCHF 3.889 zł

  Sport


  Reklama