Menu

Hiszpania: Rekordowa liczba nowych zakażeń. Minister zdrowia oskarżony o dezercję

Hiszpania: Rekordowa liczba nowych zakażeń. Minister zdrowia oskarżony o dezercję
Hiszpańscy politycy zarzucają Illi (na zdj.) przedkładanie własnej kariery politycznej nad dobro pogrążonej w walce z Covid-19 służby zdrowia. (Fot. Getty Images)
Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa, który podał się wczoraj do dymisji, został oskarżony przez większość partii w parlamencie o dezercję i karierowiczostwo. Tymczasem w kraju odnotowano rekordowo wysoką liczbę nowych zakażeń koronawirusem w trakcie weekendu - blisko 94 tys.
Reklama

Słów krytyki pod adresem Illi nie szczędzili wczoraj politycy największych konserwatywnych i centroprawicowych ugrupowań, Vox i Partii Ludowej (PP), a także rządowego koalicjanta socjalistów - lewicowego bloku Unidas Podemos (UP).

Domagają się one wyjaśnień i zarzucają Illi przedkładanie własnej kariery politycznej nad dobro pogrążonej w walce z Covid-19 służby zdrowia. "Nie może być tak, że minister odchodzi sobie zwyczajnie tylnym wyjściem, bez żadnych wyjaśnień przed członkami parlamentu" - stwierdził Jaume Asens z kierownictwa UP.

Krytykowany wielokrotnie za sposób zarządzania koronakryzysem Illa swoją decyzję argumentuje koniecznością startu w wyborach regionalnych w Katalonii, które odbędą się 14 lutego. Będzie on szefem listy Partii Socjalistów Katalonii (PSC) i wielokrotnie już deklarował, że chciałby zostać premierem regionalnego rządu.

Z najnowszych danych resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że miniony weekend był rekordowy pod względem liczby zakażeń. Pomiędzy piątkowym wieczorem a wczorajszym dniem zanotowano prawie 94 tys. nowych infekcji koronawirusem oraz 767 zgonów z powodu Covid-19. W kraju zakaziło się już w sumie 2,59 mln osób, a zmarło 56,2 tys.

Wczoraj wieczorem szefowa MSZ Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya wezwała obywateli, aby w najbliższych tygodniach zaniechali zarówno wyjazdów zagranicznych, jak i opuszczania bez potrzeby własnej prowincji. "Do karnawału musimy pozostać w domach, aby obniżyć rosnącą liczbę infekcji" - zaapelowała, wskazując, że na 100 tys. mieszkańców Hiszpanii przypada już 884 zakażonych.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Już ponad 70 zakażeń "brytyjskim szczepem" koronawirusa

Hiszpania: Rekordowa liczba zakażeń. Rząd odmawia regionom prawa do lockdownu

Hiszpania: Rząd opowiada się za unijnymi paszportami dla zaszczepionych na Covid-19

Hiszpania: Zamiast turystów - długie kolejki po żywność

Hiszpańska Ibiza odcięta od świata. Liczba zakażeń na wyspie "jest rekordowa"

Hiszpania nie wpuści Brytyjczyków na wakacje?

  Komentarze
  • Aa
   26 stycznia, 12:15

   Gdyby nie lock down to UK miala by jeszcze wiecej zakarzonych co po kilku tygodniach przelozylo by sie na liczbe zgonow

  • Lock' downek
   26 stycznia, 12:34

   Gdyby nie lockdawn w UK to dawno bysmy juz mieli za soba problem z wirusem, tylko lekko grozniejszym do sezonowej grypy. Tylko wtedy nie dalo by sie na tym zbic kapitalu politycznego i obronic indolencji w zarzadzeniu krajem (vide sprawa Brexitu). Teraz to wszystko jest wina COVID'u, nie klowna BoJo :)

  • Gosc
   27 stycznia, 00:05

   Piszecie glupoty,co UK ma do Hiszpani,Pisza o dymisji premiera wiec co wy za bzury piszecie (Aa,Lock dzwonek)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama