Menu

Hiszpania: Ponad 124 tys. kar za lekceważenie przepisów o stanie zagrożenia

Hiszpania: Ponad 124 tys. kar za lekceważenie przepisów o stanie zagrożenia
Wartość mandatów dla obywateli łamiących w Hiszpanii przepisy o stanie zagrożenia epidemicznego wynosi od 100 do 600 euro. Na zdj. służby porządkowe w Barcelonie. (Fot. Getty Images)
Hiszpańskie organy ścigania zastosowały ponad 124 tys. kar, w tym mandatów, wobec obywateli za naruszanie przepisów obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Do wczoraj zostało zatrzymanych lub aresztowanych ponad 1000 osób.
Reklama

Ze statystyk hiszpańskiej policji, do których dotarł dziennik "El Mundo", wynika, że do wczorajszego wieczora za nieprzestrzeganie restrykcji związanych z kwarantanną funkcjonariusze wystawili około 123 tys. mandatów.

Wartość mandatów dla obywateli łamiących w Hiszpanii przepisy o stanie zagrożenia epidemicznego wynosi od 100 do 600 euro.

Wśród ukaranych jest 1 057 osób, które tymczasowo zatrzymano lub aresztowano za naruszenie przepisów związanych z kwarantanną.

Wśród osób, którym postawiono już zarzuty, jest mieszkaniec jednego z osiedli w Walencji, na wschodzie kraju, który w poniedziałek pchnął nożem swojego sąsiada. Powodem agresji, jak twierdzi policja, były krytyczne uwagi ofiary pod adresem napastnika, który miał regularnie i z nieuzasadnionych powodów wychodzić z domu.

Lokalny patrol w Madrycie. (Fot. Getty Images)

Obowiązujące od 15 marca do 11 kwietnia przepisy o stanie zagrożenia epidemicznego zobowiązują mieszkańców Hiszpanii do pozostania w swoich domach. Opuszczać je można tylko w związku z koniecznością udania się do pracy, zrobienia podstawowych zakupów lub wyjścia do banku. Dopuszczono też krótki spacer z psem.

Od kilku dni w opanowanej epidemią Hiszpanii przybywa protestów środowisk medycznych i pracowników służb mundurowych w związku z brakiem środków ochronnych. Szacuje się, że w pierwszej z tych grup zakażonych koronawirusem jest już ponad 5 500 osób, a w drugiej co najmniej 9 000.

Dzisiaj władze państwowego koncernu Repsol ogłosiły, że w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na paliwa spółka uruchomiła wyrób produktów na bazie alkoholu, służących m.in. do odkażania pomieszczeń i sprzętu w szpitalach, a także do dezynfekcji miejsc użyteczności publicznej.

Do dzisiejszego przedpołudnia liczba zgonów w związku z koronawirusem w Hiszpanii wzrosła do 4 089, a przypadków infekcji do 56 188.

Czytaj więcej:

Hiszpania ogranicza wjazd dla obcokrajowców

Hiszpania: 462 ofiary śmiertelne Covid-19 w ciągu doby

Hiszpania: Wojsko znajduje zwłoki w domach seniorów

Koronawirus w Hiszpanii: W ciągu doby zmarło 514 osób

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama