Menu

Hiszpania: Otwarcie granic 22 czerwca

Hiszpania: Otwarcie granic 22 czerwca
Granica z Portugalią - już od 22 czerwca osoby ją przekraczające nie będą musiały poddawać się 2-tygodniowej kwarantannie. (Fot. Getty Images)
Rząd Hiszpanii ogłosił dzisiaj, że zamierza otworzyć 22 czerwca granice z Portugalią i Francją, zamknięte od marca z powodu pandemii. Dotychczas gabinet Pedra Sancheza zapowiadał, że swobodny ruch turystyczny do Hiszpanii możliwy będzie dopiero od lipca.
Reklama

Jak poinformowała minister handlu, przemysłu i turystyki Reyes Maroto, rząd zamierza już 22 czerwca znieść obowiązek odbycia dwutygodniowej kwarantanny przez osoby docierające do Hiszpanii przez granice z Portugalią i Francją.

Wprawdzie od 15 maja do Hiszpanii można docierać w ramach transportu lotniczego i morskiego, ale przybysze zobowiązani są do izolowania się przez 14 dni, z wyjątkiem wyjścia do lekarza, na zakupy lub wystąpienia nagłej sytuacji.

Zapowiedź Maroto pojawia się nazajutrz po zdobyciu poparcia przez rząd Pedra Sancheza w Kongresie Deputowanych, niższej izby parlamentu, dla decyzji o wydłużeniu obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego. Zakończy się on 21 czerwca.

Hiszpania przystąpiła już do kolejnej fazy luzowania restrykcji. Na zdj. kawiarnia w Madrycie. (Fot. Getty Images)

Na zapowiedź rządu Hiszpanii o otwarciu granic nie zareagowały na razie władze Portugalii. W poniedziałek szef MSW tego kraju Eduardo Cabrita poinformował, że rząd w Lizbonie opowiada się za pozostawieniem zamkniętych granic z Hiszpanią do końca czerwca.

"Nie ma sensu otwierać granicy, kiedy w Hiszpanii sytuacja epidemiologiczna wciąż wymaga podejmowania odpowiednich działań, a na terenie tego kraju nadal obowiązuje wewnętrzna kwarantanna" - zauważył Cabrita, wskazując, że po hiszpańskiej stronie nie widać zainteresowania przywróceniem przed lipcem swobodnego ruchu na granicach.

Rząd Portugalii wprowadził zakaz ruchu kołowego na dziewięciu punktach granicznych 16 marca. Od tego czasu możliwość przemieszczania się do i z Hiszpanii mają jedynie kierowcy samochodów dostawczych oraz pracownicy zatrudnieni w sąsiednim kraju.

Czytaj więcej:

Portugalia: Granice zostaną otwarte najwcześniej po 15 czerwca

Hiszpania: Rząd określił zasady plażowania w warunkach epidemii

Hiszpania: Od dzisiaj kolejna faza usuwania restrykcji

Francja: Ekspansja otwieranych ponownie kawiarni i restauracji

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama