Menu

Hiszpania: Katalońscy separatyści donoszą na siebie do sądów

Hiszpania: Katalońscy separatyści donoszą na siebie do sądów
Sytuacja w Katalonii robi się coraz bardziej niestabilna. (Fot. Getty Images)
Kilkuset separatystów z Katalonii złożyło wczoraj na siebie doniesienia do regionalnych sądów. We wnioskach informują, że czują się tak samo winni przestępstwa, jak 9 separatystycznych polityków skazanych przez hiszpański Sąd Najwyższy za dążenie do secesji regionu.
Reklama

Większość osób, które przed południem stawiły się w długich kolejkach w sądach w Barcelonie, Tarragonie, Geronie i Leridzie, stanowią członkowie dwóch największych separatystycznych organizacji katalońskich Omnium Cultural oraz ANC.

Z ich deklaracji wynika, że nietypowy protest ma na celu zablokowanie pracy wymiaru sprawiedliwości w Hiszpanii, a także okazanie solidarności z separatystami skazanymi przez Sąd Najwyższy 14 października na 9-13 lat więzienia.

Składający doniesienia piszą we wnioskach, że czują się "tak samo winni popełnienia fałszywego przestępstwa", jak katalońscy politycy skazani przez Sąd Najwyższy w Madrycie.

"Jeśli udział w manifestacjach, korzystanie z wolności słowa czy głosowanie jest dla państwa hiszpańskiego przestępstwem, to my również jesteśmy winni jego popełnienia" - poinformowały władze Omnium Cultural.

W Barcelonie dochodzi do coraz większej liczby manifstacji. (Fot. Getty Images)

Od czwartku na uruchomionej przez Omnium Cultural stronie internetowej zarejestrowało swoje nazwiska jako "współwinnych działań na rzecz katalońskiego separatyzmu" ponad 10 tys. osób.

W kilkunastu sobotnich manifestacjach zwolenników i przeciwników secesji Katalonii od Hiszpanii wzięło udział ponad 300 tys. osób. Największy protest sympatyków jedności kraju odbył się w sobotę w Madrycie, a separatystów – w Barcelonie. W stolicy Katalonii doszło do starć z policją, w których rannych zostały 44 osoby.

Z kolei w niedzielę w centrum Barcelony zwolennicy pozostania Katalonii w Hiszpanii zorganizowali wiec, w którym uczestniczyło według straży miejskiej ponad 80 tys. osób. Część z nich przybyła z różnych regionów kraju.

Chaos w Katalonii i starcia secesjonistów z policją wybuchły krótko po ogłoszeniu przez hiszpański Sąd Najwyższy wyroku skazującego 9 separatystycznych polityków na 9-13 lat więzienia za organizację w 2017 r. nielegalnego referendum niepodległościowego w regionie. W dotychczasowych zamieszkach w Katalonii rannych zostało ponad 650 osób, z których blisko połowa to policjanci i żandarmi.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Zamieszki w Barcelonie i Madrycie, ponad 20 rannych

Hiszpania: Blokady na drogach i torach kolejowych w Katalonii

Hiszpania: Wielotysięczne manifestacje zwolenników i przeciwników secesji Katalonii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.02.2020
  GBP 5.129 złEUR 4.302 złUSD 3.977 złCHF 4.054 zł

  Sport


  Reklama