Menu

Hiszpania: Blokady na drogach i torach kolejowych w Katalonii

Hiszpania: Blokady na drogach i torach kolejowych w Katalonii
Noc z poniedziałku na wtorek, pomimo starć manifestantów z policją w Barcelonie, była najspokojniejsza od wybuchu zamieszek 14 października. (Fot. Getty Images)
Od wczesnych godzin rannych w kilkudziesięciu miejscach w Katalonii prowadzone są dzisiaj przez separatystów blokady dróg oraz kilku linii kolejowych. Na jednej z tras podmiejskich pociąg uderzył w drzewo pozostawione na torach przez protestujących.
Reklama

Jak poinformowały władze spółki Renfe, odpowiedzialnej za przewozy pasażerskie na terenie Hiszpanii, wypadek nie spowodował żadnych ofiar. Konieczność usunięcia drzewa z torów oraz usprawnienia pociągu doprowadziła jednak do ponad trzygodzinnego wstrzymania ruchu na linii pomiędzy miejscowościami Les Franqueses i La Garriga.

Dzisiaj rano wciąż trwały blokady na kilkudziesięciu drogach w rejonie Barcelony, Leridy oraz Gerony. Większość manifestantów to członkowie radykalnych Rad Obrony Republiki (CDR), domagających się natychmiastowego ogłoszenia niepodległości Katalonii.

W Geronie studenci blokowali drogi dojazdowe na uniwersytet, a także wejścia do budynków kilku wydziałów uczelni.

Protesty wybuchły po tym, jak hiszpański Sąd Najwyższy 14 października skazał dziewięcioro separatystycznych polityków z Katalonii na kary 9-13 lat więzienia. (Fot. Getty Images)

Noc z poniedziałku na wtorek, pomimo starć manifestantów z policją w Barcelonie, była najspokojniejsza od wybuchu zamieszek 14 października. Nikogo nie zatrzymano, ani nie odnotowano żadnego przypadku zranienia.

Ugrupowania separatystyczne w parlamencie Katalonii, Razem dla Katalonii (JxCAT), Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), rozpoczęły dzisiaj prace nad rezolucją, w oparciu o którą izba miałaby rozpocząć debatę nad ogłoszeniem niepodległości regionu.

Politycy ERC wyjaśnili, że dokument miałby być formą odpowiedzi na wyrok hiszpańskiego Sądu Najwyższego, który 14 października skazał dziewięcioro separatystycznych polityków z Katalonii na kary 9-13 lat więzienia. W procesie byli oni oskarżeni o organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w regionie w 2017 roku.

W Barcelonie, która jest stolicą Katalonii, już od dłuższego czasu jest niespokojnie... (Fot. Getty Images)

W trwających od 14 października zamieszkach w Katalonii rannych zostało już ponad 600 osób, w tym około 290 policjantów i żandarmów. Do wtorku zatrzymano łącznie ponad 110 separatystów, z których tylko 28 zostało tymczasowo aresztowanych.

Czytaj więcej:

W Barcelonie wielotysięczny marsz poparcia dla jedności Hiszpanii

Burzliwe protesty w Barcelonie. Rannych 72 policjantów

Hiszpania: Zamieszki w Barcelonie i Madrycie, ponad 20 rannych

Wielki marsz w Barcelonie przeciw niepodległości Katalonii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.09.2020
  GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

  Sport


  Sport

  Reklama